بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی امید

بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی امید

انجمن خیریه امید ارومیه

راهنمای جامع دیابت

دیابت را بشناسید

مقدار قند خون توسط هورمونی به نام انسولین کنترل می شود که توسط پانکراس (غده ای در پشت معده) تولید می شود. وقتی غذا هضم می شود و وارد جریان خون شما می شود، انسولین گلوکز را از خون به سلول ها منتقل می کند، جایی که برای تولید انرژی تجزیه می شود. با این حال، اگر دیابت داشته باشید، بدن شما قادر به تجزیه گلوکز به انرژی نیست. این به این دلیل است که یا انسولین کافی برای حرکت گلوکز وجود ندارد، یا انسولین تولید شده به درستی کار نمی کند. هیچ تغییری در سبک زندگی برای کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۱ وجود ندارد؛ با این حال می توان خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را از طریق تغذیه سالم، ورزش منظم و داشتن وزن مناسب و سالم کاهش داد. 

هیپوگلیسمی
هیپوگلیسمی

هیپوگلیسمی شرایطی است که در آن سطح قند خون (گلوکز) شما پایین تر از محدوده استاندارد است. بروز اين وضعيت اغلب با درمان دیابت مرتبط است.

زخم پای ديابتی
زخم پای ديابتی

بسیاری از افراد مبتلا به دیابت به دلیل آسیب ها عصبی و جریان خون ضعیف دچار بروز زخم در پاهای خود می شوند. این امر می تواند باعث زخم پای دیابتی شود و ممکن است منجر به قطع عضو شود.

پای دیابتی
پای دیابتی

 اگر دیابت دارید، آسیب عصبی، گردش خون ضعیف و عفونت می تواند منجر به مشکلات جدی پا شود.

پیش دیابت
پیش دیابت

پیش دیابت یک بیماری جدی است که در آن سطح قند خون بالاتر از حد طبیعی است، اما هنوز به اندازه ای بالا نیست که به عنوان دیابت نوع ۲ تشخیص داده شود.