بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی امید

اکوکاردیوگرافی

بخش اكوكارديوگرافي  بیمارستان اميد  از دستگاه اكوكارديوگرام  در تشخیص، مدیریت و پیگیری بیماران با هر گونه بیماری قلبی مشکوک یا شناخته شده استفاده ميكند .

 

اکوکاردیوگرافی( Echocardiography) یا پژواک‌نگاری قلب که به آن "سونوگرافی قلب" یا "اکوی قلب" هم گفته می‌شود روشی غیر تهاجمی است که با استفاده از امواج صوتی، ساختمان داخلی قلب به تصویر کشیده می‌شود و در حقیقت به عنوان استاندارد تشخیص بیماری‌های قلبی تلقی می‌شود.

 

در این روش از سونوگرافی استاندارد دو بعدی ، سه بعدی و داپلر برای ایجاد تصاویر از قلب استفاده می شود .

 

 

 

 

خدمات و فعاليت هاي تخصصي بخش/واحد:

 

به طور معمول اکوکاردیوگرافی  یکی از پرکاربردترین روش‌های تشخیصی در بیماران قلب و عروق است. اکوکاردیوگرافی می‌تواند اطلاعات مفیدی از جمله اندازه و شکل قلب، ظرفیت پمپاژ و همچنین محل و میزان هرگونه آسیب بافتی را مشخص کند. اکوکاردیوگرام همچنین می‌تواند تخمین‌های دیگری از عملکرد قلب مانند محاسبه برون ده قلب، کسر جهشی و عملکرد دیاستولیک (میزان آرامش قلب) به پزشکان ارائه دهد.

اکوکاردیوگرافی ابزاری مهم در ارزیابی ناهنجاری دیواره قلب در بیماران مشکوک به بیماری قلبی است. ابزاری است که به تشخیص زودرس سکته قلبی کمک می کند.

 

 

اکوکاردیوگرام نه تنها می تواند تصاویر سونوگرافی از ساختارهای قلب ایجاد کند، بلکه می‌تواند با استفاده از سونوگرافی داپلر ارزیابی دقیقی از خون جریان یافته به بافت قلب ایجاد کند. داپلر رنگی و همچنین داپلر طیفی برای به نصویر کشیدن هرگونه ارتباط غیر عادی بین دو طرف چپ و راست قلب ، نشتی خون از طریق دریچه ها (نارسایی دریچه ای) و تخمین میزان باز بودن دریچه ها (یا باز نشدن آنها) استفاده می‌شود.

 

 

ساعت فعاليت بخش/واحد:

 

همه روزه

 

تجهيزات تخصصي بخش/واحد:

دستگاه اكوكارديوگرام

پزشكان / همكاران متخصص شاغل در بخش:

دكتر احسان  مظفري  متخصص  قلب و عروق ( داراي بورد تخصصي )

دكتر ندا تركماني  متخصص  قلب و عروق

دكتر ليلا تقي پور ثاني متخصص  قلب و عروق

دكتركامران  آيين فر   متخصص  قلب و عروق ، فلوشيپ اينترونشنال كارديولوژي