بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی امید

بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی امید

انجمن خیریه امید ارومیه

برش پروستات

 

(برش پروستات از طريق مجرا)TURP

پروستات يك غده كوچك و معمولا به اندازه به انرازه يك شاه بلوط است كه بلافاصله بعد از مثانه قرار دارد و مجرا يا راه خروجي ادرار از وسط آن رد مي شود.يعني پروستات قسمت ابتدايي مجرا را در مردان احاطه مي كند.با افزايش سن اندازه آن رفته رفته بزرگتر شده در نتيجه از طرفين مجرا را مي فشارد و خالي شدن ادرار از مثانه را مشكل مي سازد.مشكلات ادراري كه شما در حال حاضر به آن مبتلا هستيد ناشي از بزرگ شدن پروستات مي باشد.بزرگ شدن پروستات به دو نوع است:در 90 درصد موار اين بزرگ شدن خوش خيم است و در 1 درصد بدخيم است.

پس از معاينه ،بررسي آزمايشگاهي و احتمالا سيستوسكوپي ،پزشك شما تصميم گرفته است بهترين درماني براي بزرگي پروستات در نزد شما جراحي پروستات است. در برش يا تراش پروستات از طريق مجرا،توسط وسايل مخصوص از مجرا به پروستات دسترسي پيدا كرده و تمام قسمتهاي پروستات كه سبب تنگي و انسداد مجرا شده است تراش داده شده و از بدن خارج مي شود.بدين ترتيب انسداد برطرف شده و جريان ادرار از مثانه به آساني صورت مي گيرد

قبل از عمل:

عمل شما در بيمارستان انجام شده و نياز به حداقل يك روز بستري داريد،قبل از عمل توسط متخصصين بيهوشي ويزيت شده و توصيه هاي لازم به شما داده خواهد شد، اين عمل جراحي همراه با قدري خونريزي است.

خونريزي در افرادي كه آسپرين مصرف مي كنند يا براي پا درد يا درد مفاصل دارو دريافت مي كنند بيشتر است.مصرف اين داروها را بايستي در روز قبل از عمل جراحي متوقف ساخت.درمورد هر نوع دارويي كه مصرف مي كنيد با پزشك خود مشورت كنيد.

جراحي:

اكثر بيماران روز قبل از جراحي يا همان روز جراحي در بيمارستان بستري مي شوند.متخصص بيهوشي در مورد نحوه بيهوشي با شما صحبت خواهد كرد ،معمولا از بي حسي نخاعي استفاده مي شود.در اين نوع بيهوشي يك سوزن از بين دو مهره از ستون فقرات كمري وارد نخاع شده و ماده بي حس كننده تزريق مي شود كه از قسمت كمر به پايين كاملا بي حس مي نمايد.گاهي لازم است بيمار بيهوشي عمومي دريافت كند كه در صورت لزوم در مورد آن با شما صحبت خواهد شد.

اين عمل جاحي توسط يك دستگاه مخصوص كه از طريق مجرا وارد مثانه مي شود،انجام ميگيرد.يعن ييك عمل بسته است و سما هيچ گونه برشي روي پوست خود نخواهي داشت .

آن قسمت از پروستات كه سبب تنگي مجرا شده است بصورت قطعات كوچك تقريبا يك سانتي متري برش داده شده و خارج مي گردد.

كل عمل معمولا 90 دقيقه طول مي كشد.

در پايان عمل يك سوند مجزا از طريق آلت وارد مثانه شده و از طريق آن يك ماده شستشو دهنده وارد مثانه شده و از راه ديگر خارج مي شود.تمام بافتهايي كه از پروستات بريده مي شود ،جهت آزمايش پاتولوژي به آزمايشگاه فرستاده مي شود.

بعد از عمل جراحي:

پس از خاتمه عمل معمولا شما 1-2 ساعت د راتاق ريكاوري خواهيد بود.پس از بين رفتن كامل بيهوشي و مساعد شدن حال عمومي،به بخشي كه در آن بستري شده ايد منتقل خواهيد شد.سوندي كه در مجراي شما گذاشته شده است 1-2 روز نگه داشته مي شود.

ممكن است در طول اين دو روز مثانه شما مرتبا توسط محلولي شستشو داده شود.اين كار براي شستن خونريزي هاي محل عمل و جلوگيري از لخته و در نتيجه انسداد مجرا انجام مي شود.در اكثر اوقات 48 ساعت پس از عمل جراحي ادار شما كاملا شفاف خواهد بود.تا موقعي كه سوند در مجراست شما قدري احساس ناراحتي خواهيد كرد ،در موارد درد شديد براي شما دارو تجويز خواهد شد.معمولا روز سوم بعد از عمل سوند مجرا بيرون آورده مي شود و اگر شما بطور رضايت بخشي ادرار كرديد،مرخص خواهيد شد.

گاهي بيمار احساس مي كند كنترل ادرار را بطور كامل ندارد و مقداري سوزش ،احساس فوريت براي دفع ادرار و چند قطره خون در داخل ادرار دارد،اين مشكلات بعد از چند هفته از بين مي رود.اين مدت زمان براي برطرف شدن التهاب و ترميم حفره پروستات بريده شده است.

هنگام مراجعت به پزشك:

پس از مراجعت به منزل بايستي به مدت 6 هفته از بلند كردن اشيا سنگين (بيش از 10 كيلو گرم)،فعاليت بدني يا مسافرت خودداري كنيد.

تا 3 هفته بعد از عمل جراحي،اگر چند قطره خون و يا حتي لخته خون در ادرار خود مشاهده كرديد نگران نباشد و مقدار زيادي مايعات بنوشيد (هر يك ساعت يك ليوان).

مثانه خود را مرتبا خالي كنيد،6 تا 8 هفته بعد از عمل جراحي بهبودي قابل ملاحظه اي در جريان ادرار خود مشاهده خواهي كرد.

خطرات و عوارض عمل:

خطر اندك براي عفونت وجود دارد كه در صورت لزوم با آنتي بيوتيك درمان مي شود.

بندرت خونريزي بيش از حد اتفاق مي افتد كه نيازمند تزريق خون باشد.اين عمل جراحي در توانايي جنسي شما تاثير ندارد ولي در بيش از 80 درصد موارد هنگام نزديكي پس از انزال ،حجم مايع مني خيلي كم مي شود و يا اصلا خارج نمي شود .علت آن اين است كه مني عوض اينكه از راه مجرا خارج شود بطرف عق رفته و وارد مثانه مي گردد،اين را اصطلاحا انزال پس گرد مي گويند كه بر ميل جنسي شما هيچ تاثيري ندارد و نبايد نگران شويد.

گاهي و بندرت پس از اين عمل جراحي ،بيمار در كنترل ادرار بطور دائم مشكل پيدا مي كند و ممكن است جهت مداواي آن نيازمند تجويز دارو يا عمل جراحي ديگري گردد.گاهي بعلت ترميم بافتهاي بريده شده ممكن است در مجرا يا گردن مثانه شما تنگي ايجاد شود كه آن نيز پس از ارزيابي هاي لازم قابل درمان است.