بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی امید

بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی امید

انجمن خیریه امید ارومیه

بزرگي خوش خيم پروستات

 

پروستات چیست؟

پروستات یک غده کوچک و عضلانی در دستگاه تناسلی مردان است. پروستات شما مجرای ادرار را احاطه کرده و بیشتر مایع منی شما را می سازد. عملکرد عضلانی پروستات به حرکت مایع و اسپرم از طریق آلت تناسلی در اوج لذت جنسی رو به جلو کمک می کند.

در بسیاری از مردان ، پروستات می تواند بزرگ شود. گاهی اوقات منجر به علائم و به مرور زمان عوارض دیگر می شود. با این حال ، برای بزرگ شدن پروستات درمان هایی وجود دارد.

پروستات بزرگ شده (BPH) چیست؟

بزرگ شدن پروستات را هایپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) می نامند و زمانی اتفاق می افتد که سلول های غده پروستات شروع به تکثیر می کنند. این سلولهای اضافی باعث متورم شدن غده پروستات می شوند که باعث التهاب پیشابراه می شود و جریان و حرکت ادرار را محدود می کند BPH. یا بزرگی خوش خیم پروستات می تواند عمل ادرار کردن را دشوار کند. افزایش فشار داخل پیشابراه، جریان ادرار از مثانه را متوقف می کند. این امر می تواند عمل ادرار کردن را در هنگام شروع دشوار و جریان ادرار را به ویژه در پایان ادرار ضعیف یا متوقف کند و در نتیجه ادرار به صورت قطره قطره می شود.

در نظر داشته باشید که بزرگی پروستات همان سرطان پروستات نیست و خطر ابتلا به سرطان را افزایش نمی دهد. با این حال ، می تواند علائمی ایجاد کند که می تواند بر کیفیت زندگی شما تأثیر بگذارد.

بزرگی پروستات در مردان بالای ۵۰ سال شایع است.

علل بزرگ شدن پروستات:

بزرگ شدن پروستات یک وضعیت طبیعی افزایش سن محسوب می شود. اگرچه علت دقیق آن ناشناخته است ، اما تغییرات در هورمونهای جنسی مردانه که با افزایش سن ایجاد می شود ممکن است یک عامل باشد.

هرگونه سابقه خانوادگی مشکلات پروستات یا هرگونه اختلال در بیضه ها ممکن است خطر ابتلا به بزرگی پروستات را افزایش دهد. مردانی که بیضه های خود را در سنین پایین برداشته اند دچار بزرگی پروستات نمی شوند.

علائم بزرگی خوش خیم پروستات:

علائم بزرگ شدن پروستات اغلب در ابتدا بسیار خفیف هستند ، اما در صورت عدم درمان جدی تر می شوند. علائم شایع عبارتند از:

تشخیص پروستات بزرگ شده:

هنگام بررسی پروستات بزرگ شده، پزشک شما معمولاً با انجام یک معاینه فیزیکی و پرسیدن سابقه پزشکی شما شروع می کند. معاینه پروستات شامل معاینه مقعدی است که به پزشک اجازه می دهد اندازه و شکل پروستات شما را تخمین بزند. سایر آزمایشات می تواند شامل موارد زیر باشد:

آزمایش ادرار(Urinalysis): ادرار شما از نظر خون و باکتری بررسی می شود.

نوار مثانه یا تست یورودینامیک (urodynamic): مثانه شما از طریق کاتتر با مایعی پر میشود تا فشار مثانه شما در هنگام ادرار اندازه گیری شود (یوروفلومتر).

آزمایش آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA). این آزمایش خون، سرطان پروستات را بررسی می کند.

آزمایش باقی مانده ادرار (Post-void residual): با این کار میزان ادرار باقی مانده در مثانه بعد از ادرار مورد آزمایش قرار می گیرد.

سیستوسکوپی: با استفاده از سیستوسکوپی پزشک مجرای ادراری و مثانه شما را با استفاده از یک لوله باریک و لنز مشاهده می نماید.

درمان بزرگی خوش خیم پروستات:

درمان طبیعی بزرگی پروستات:
درمان طبیعی می تواند شامل اقدامات خاص یا تغییر شیوه زندگی باشد که می توانید برای تسکین علائم بزرگ شدن پروستات انجام دهید. این شامل:

  • به محض احساس نیاز ، ادرار کنید.
  • رفتن به دستشویی برای ادرار کردن ، حتی زمانی که تمایلی به آن احساس نمی کنید.
  • اجتناب از داروهای ضد احتقان بدون نسخه یا داروهای آنتی هیستامین ، که می تواند تخلیه مثانه را سخت تر کند.
  • اجتناب از الکل و کافئین ، به ویژه در ساعات بعد از شام
  • سطح استرس خود را کاهش دهید ، زیرا عصبی بودن می تواند دفعات ادرار را افزایش دهد.
  • ورزش منظم ، زیرا عدم ورزش می تواند علائم شما را تشدید کند.
  • یادگیری و تمرینتمرینات کگلبرای تقویت عضلات لگن
  • گرم نگه داشتن ، زیرا سرد بودن می تواند علائم را بدتر کند

جراحی پروستات بزرگ شده:

برداشتن پروستات از طریق مجرا: (TURP) این متداول ترین درمان جراحی برای بزرگ پروستات است و همچنان به عنوان درمان طلایی جراحی استاندارد باقی می ماند. پزشک ابزار کوچکی را از طریق مجرای ادرار وارد پروستات می کند. سپس پروستات قطعه قطعه شده و برداشته می شود.

پروستاتکتومی ساده: پزشک برشی در شکم یا پرینه شما ایجاد می کند ، که ناحیه پشت کیسه بیضه شما است. قسمت داخلی پروستات برداشته می شود و قسمت بیرونی باقی می ماند. پس از این روش ، ممکن است مجبور شوید تا ۱۰ روز در بیمارستان بمانید.

برش پروستات از طریق پیشابراه: (TUIP) این شبیه TURP است ، اما پروستات شما برداشته نمی شود. در عوض ، یک برش کوچک در پروستات شما ایجاد می شود که خروجی مثانه و پیشابراه شما را بزرگ می کند. برش به جریان آزادتر ادرار اجازه می دهد. با این روش همیشه لازم نیست در بیمارستان بمانید.

عوارض بزرگی خوش خیم پروستات:

علائم بزرگی پروستات را می توان به راحتی نادیده گرفت. با این حال ، درمان زود هنگام می تواند به شما در جلوگیری از عوارض بالقوه خطرناک کمک کند. در صورت مشاهده علائم بزرگ شدن خوش خیم پروستات با اورولوژیست تماس بگیرید.

افرادی که سابقه طولانی در پروستات بزرگ شده دارند ممکن است عوارض زیر را ایجاد کنند:

گاهی اوقات انسداد ادراری ناشی از بزرگی پروستات آنقدر شدید است که هیچ ادراری نمی تواند از مثانه خارج شود. به این حالت انسداد خروجی مثانه می گویند. این می تواند خطرناک باشد زیرا ادرار محبوس در مثانه می تواند باعث عفونت مجاری ادراری شده و به کلیه های شما آسیب برساند.

بزرگی خوش خیم پروستات در مقابل سرطان پروستات:

بزرگی پروستات و سرطان پروستات علائم مشترکی ندارند.
سرطان پروستات تقریباً همیشه بدون علامت است و با افزایش PSA یا ندول پروستات مشخص می شود. همچنین یک بیماری جدی تر از بزرگی خوش خیم است.

پزشک شما می تواند آزمایش کند تا مطمئن شود علائم شما مربوط به سرطان پروستات نیست.

جمع بندی:

بزرگی خوش خیم پروستات همیشه به درمان پزشکی نیاز ندارد. گاهی اوقات ، پزشک از شما می خواهد که به طور منظم معاینه شوید تا علائم و اندازه پروستات خود را کنترل کنید.

تغییر شیوه زندگی ، داروها و جراحی همه گزینه های درمانی برای علائمی هستند که بر کیفیت زندگی شما تأثیر می گذارد.

پزشک با شما همکاری می کند تا یک برنامه درمانی ایجاد کنید که به شما کمک می کند علائم خود را مدیریت کرده و یک زندگی سالم داشته باشید. به همین دلیل مهم است که علائم بزرگی خوش خیم پروستات خود را با پزشک خود در میان بگذارید ، صرف نظر از این که چقدر احساس می کنید آنها جزئی هستند.