بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی امید

بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی امید

انجمن خیریه امید ارومیه

تعويض مفصل لگن

 

تعویض مفصل لگن

مفصل در واقع منجر به آسانی حرکت استخوان ها بر روی هم می گردد. در صورتی که به هر دلیلی مفصل لگن دچار مشکل شود، حرکت استخوان های ران و لگن متصل به آن با دشواری همراه می گردد. بنابراین تعویض مفصل لگن در صورت وجود آسیب دیدگی در آن از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. در ادامه بیشتر در این مورد توضیح داده شده است.

چه زمانی جراحی تعویض مفصل لگن مورد نیاز است؟

جراحی تعویض مفصل لگن زمانی لازم است که مفصل لگن به گونه ای آسیب ببیند که تحرک شما کاهش یابد و حتی هنگام استراحت هم درد داشته باشید.

شایع ترین علت جراحی تعویض مفصل لگن استئوآرتریت است و سایر دلایل عبارتند از:

آرتریت روماتوئید )آرتروز پا)

شکستگی لگن

آرتروز سپتیک

انسداد اسپوندیلیت

اختلالاتی که سبب رشد غیرعادی استخوان می شوند.

مزیای تعویض مفصل لگن

همان طور که گفته شد، افرادی که دچار آسیب در ناحیه مفصل هستند، دارای مشکلاتی نظیر درد می باشد. این جراحی منجر به تسکین درد و افزایش کیفیت زندگی فرد می گردد. در این جراحی بخش آسیب دیده خارج می شود و ایمپلنت فلزی یا پلاستیکی جایگزین می گردد. بنابراین پس از جراحی تعویض مفصل، دیگر مفصل آسیب دیده وجود نداشته و فرد قادر خواهد بود که به راحتی راه برود. این جراحی منجر به افزایش عملکرد استخوان ها و بهبود کیفیت زندگی فرد می گردد. شایان ذکر است که بهبود پس از جراحی به مراقبت های بعد از تعویض مفصل لگن نیز وابسته می باشد.

چه زمانی جراحی تعویض مفصل لگن توصیه می شود؟

این جراحی بسیار پیچیده می باشد بنابراین معمولا توصیه می شود ابتدا سایر روش ها مانند فیزیوتراپی یا تزریق استروئید را جهت کاهش درد و بهبود حرکت انجام دهید.

ممکن است جراحی تعویض مفصل لگن برای شما پیشنهاد شود هنگامی که:

درد شدید، درد و تورم در مفصل داشته باشید و تحرک شما کاهش یابد.درد لگن شما بسیار شدید باشد به صورتی که کیفیت زندگی و خواب شما با اختلال مواجه شده باشد.انجام فعالیت های روزمره مانند خرید یا خروج از حمام برای شما دشوار یا غیرممکن باشد.به دلیل درد و عدم تحرک احساس افسردگی کنید.شما نمی توانید کار کنید یا یک زندگی عادی اجتماعی داشته باشید.

جراحی تعویض مفصل لگن چگونه انجام می شود؟

جراحی تعویض مفصل لگن می تواند تحت یک بیهوشی عمومی یا اپیدورال انجام شود. جراح ارتوپد یک برش روی لگن شما ایجاد می کند و پس از برداشتن مفصل آسیب دیده آن را با یک مفصل مصنوعی لگن ساخته شده از آلیاژ فلزی یا در برخی موارد سرامیک جایگزین می کند. عمل جراحی معمولا 60 تا 90 دقیقه طول می کشد تا کامل شود.

آمادگی برای جراحی تعویض مفصل لگن

قبل از مراجعه به بیمارستان، تا جای ممکن درباره عمل جراحی خود اطلاعات کسب کنید. گاهی بیمارستان اطلاعات را به صورت کتبی یا فیلم در اختیار شما قرار می دهد. فعال بودن شما می تواند به تقویت عضلات در اطراف لگن شما کمک نماید. در صورتی که می توانید در هفته ها و ماه های قبل از عمل به انجام حرکات آرام مانند پیاده روی و شنا بپردازید.همچنین شما ممکن است به یک فیزیوتراپیست مراجعه کنید، که به شما تمرینات مفیدی را ارائه نماید.

ریکاوری پس از جراحی تعویض مفصل لگن

روند بهبود پس از جراحی تعویض مفصل لگن می تواند بسیار سخت و دشوار باشد و نیازمند تلاش و صبر است. پس از جراحی ممکن است برای راه رفتن نیاز به عصا یا واکر می باشد. شما همچنین می توانید تمریناتی را که به روند بهبود شما کمک می کنند انجام دهید. معمولا 6 هفته پس از جراحی تعویض مفصل لگن می توانید به فعالیت های روزمره خود بپردازید و به محل کارتان بازگردید. روند بهبود در هر شخصی متفاوت می باشد بنابراین در این رابطه بهتر است با متخصص ارتوپدی یا فیزیوتراپیست صحبت کنید.

عوارض جراحی تعویض مفصل لگن

در صورتی که جراحی تعویض مفصل لگن توسط جراح ارتوپدی حاذق و باتجربه صورت نگیرد می تواند خطرات زیر را به همراه داشته باشد:

جابجایی لگن

عفونت در محل جراحی

آسیب به عروق خونی یا اعصاب

شکستگی

تفاوت در طول پاها

با این حال خطرات ناشی از این جراحی بسیار اندک است به طوری که تخمین زده می شود کمتر از 1 درصد می باشد. همچنین ممکن است مفصل مصنوعی لگن زودتر از حد انتظار فرسوده شود و نیاز باشد که فرد عمل مجدد تعویض مفصل لگن را انجام دهد.

موارد ضروری مراجعه به متخصص پس از جراحی

پس از جراحی در صورت مشاهده هر یک ز این عوارض ضروری است که به

احساس درد در کشاله ران، لگن یا پا

تورم در مخفصل ران یا اطرافش

لمس شدن یا مشکلات در هنگام راه رفتن

احساس سنگینی در لگن

این علائم لزوما به این معنا نیستند که مفصل مصنوعی لگن شما آسیب دیده است ولی در این شرایط بهتر است علت آن بررسی شود.

همچنین هر تغییری در شرایط عمومی شما باید گزارش شود که می تواند شامل موارد زیر باشند:

درد قفسه سینه یا تنگی نفس

بیحسی، ضعف، تغییر در بینایی یاشنوایی

خستگی، احساس سرما، افزایش وزن

تغییر در عادات ادراری

کلام آخر

جراحی تعویض مفصل لگن نوعی جراحی پیچیده می باشد که می تواند موجب تسکین درد و بهبود دامنه حرکتی در بیمار شود. میزان نتیجه این عمل جراحی تا حد زیادی به مهارت متخصص ارتوپدی و رعایت مراقبت های صحیح توسط بیمار بستگی دارد.