بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی امید

بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی امید

انجمن خیریه امید ارومیه

پان سيتوپني

پان سیتوپنی: علائم ، علل ، درمان

 یک بیماری خون شناسی است که هنگامی رخ می دهد که بدن تعداد کمی از هر سه نوع گلبول خون را دارد: گلبول های قرمز ، گلبول های سفید و پلاکت ها. این معمولاً با مشکلات مغز استخوان همراه است ، جایی که سلولهای خونی در آنجا ساخته می شوند.

چندین بیماری خونی اغلب علت پانسیتوپنی هستند: کم خونی (سطح پایین گلبول های قرمز خون) ، لکوپنی (سطح پایین گلبول های سفید خون) و ترومبوسیتوپنی (سطح پایین پلاکت ها).


همه می توانند به عنوان نتیجه نهایی پانسیوتوپنی باشند ، زیرا معمولاً در طولانی مدت ، این بیماری ها منجر به آتروفی مغز استخوان می شوند ، اندامی که در زیر قشر استخوان های بزرگ بدن ما وجود دارد و مسئول تولید هر یک از این رده های سلولی است. .

بدن انسان به تمام سلولهای خونی در سطوح و عملکرد بهینه نیاز دارد. بدون درمان ، به دلیل پیامدهای سیستمیک قابل توجه ، پان سیتوپنی حتی می تواند زندگی بیمار را در معرض خطر قرار دهد.

علائم

در بسیاری از مواقع پانسیوتوپنی بدون ایجاد علائمی ممکن است مورد توجه قرار نگیرد ، در برخی مواقع به عنوان عارضه ای از بیماری ها با علائم بسیار صریح مانند سرطان ، وجود عفونت های شدید در جایی که باکتری ها به خون می رسند (سپسیس) ایجاد می شود و حتی در برخی موارد داروهایی نیز وجود دارد. که می تواند باعث آن شود.

بسیاری از علائم را می توان به راحتی با کمبود سلول های مختلف خون مرتبط دانست.

کاهش گلبول های قرمز ، که عامل انتقال اکسیژن است ، می تواند باعث خستگی و مشکلات تنفسی در بیمار شود.

گلبول های سفید خون مسئول پیشگیری از عفونت هستند. با داشتن تعداد کم گلبول های سفید ، آنها بیشتر در معرض ابتلا به انواع مختلف عفونت ها هستند ، بعضی از آنها معمولاً مانند سرماخوردگی یا ذات الریه ، برخی دیگر توسط ارگانیسم هایی ایجاد می شوند که فقط در صورت ضعف دفاعی بدن باعث عفونت می شوند (مثلا پنوموسیستوز ، ویروس سیتومگالو )

پلاکت ها مسئول تولید لخته های خون هستند که به بهبود زخم ها کمک می کنند. بنابراین ، در غیاب آن ، شما مستعد خونریزی آسان و کبودی هستید.

علائم دیگری که معمولاً معمولاً بروز می کنند عبارتند از:

- رنگ پریدگی

-ضربان قلب بالا

-تب

-سرگیجه

- بثورات پوستی

علائم جدی تر که به مراقبت فوری پزشکی نیاز دارند:

- تشنج

- از دست دادن هوشیاری

- از دست دادن خون غیرقابل کنترل

- مشکل تنفس

علل

علل اصلی پان سیتوپنی بر اساس موقعیت جغرافیایی می تواند متفاوت باشد. با این حال ، پانسیوتوپنی به طور کلی به دلیل مشکل مغز استخوان در ساخت سلول های جدید خون ایجاد می شود.

از جمله شایعترین علل پانسیتوپنی عبارتند از:

کم خونی مگالوبلاستیک: این یکی از شایعترین علل در کشورهای در حال توسعه است ، که ناشی از کمبود ویتامین B12 در بدن انسان است ، که در آن بدن تعداد زیادی گلبول قرمز نابالغ بزرگتر از حد طبیعی تولید می کند و تعداد کمی دارد از آن

عفونت ها: عفونت های متعدد می تواند دلیل آن باشد. پان سیتوپنی معمولاً در بیمارانی که مرحله پیشرفته ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) دارند ، شایع است. انواع مختلف هپاتیت می تواند باعث پانسیوتوپنی گذرا شود و معمولاً با آپلازی مدولار همراه است ، این یک ترکیب معمولاً کشنده است.

در کشورهایی که سل یا تب مالت رایج است ، اغلب علت پانسیوتوپنی نیز هستند.

با این حال ، عفونت های ویروسی شایع ترین علت عفونی پان سیتوپنی در سراسر جهان هستند. در میان این عفونت ها ، پاروویروس B19 ، سیتومگالوویروس (CMV) ، ویروس Epstein-Barr (EBV) ، به عنوان مثال وجود دارد.

سرطان خون حاد: همچنین به عنوان سرطان سلولهای خونی شناخته می شود ، این بیماری معمولاً در سنین نارس و طولانی مدت بسیار شایع است. علائم به طور کلی نشان دهنده نارسایی مغز استخوان است.

آپلازی مدولاری: حالتی است که در آن بدن به اندازه کافی سلولهای جدید خونی را متوقف کرده و باعث ایجاد پان سیتوپنی می شود. با عفونت و واکنش به داروها همراه است. در این حالت ، مغز استخوان معمولاً فرایند دژنراتیو را طی می کند ، و به بافت چربی تبدیل می شود و قادر به تولید سلول های خونی نیست.

شیمی درمانی و پرتودرمانی: این یکی از شایعترین دلایل است و واکنشی است که بیماران سرطانی ممکن است هنگام انجام این نوع درمان داشته باشند ، زیرا آنها به دنبال از بین بردن سلولهای سرطانی هستند و در نتیجه به سایر بافتها حمله می کنند .

عوارض

همانطور که قبلاً بحث شد ، عوارض ناشی از پانسیتوپنی از کمبود عناصر تشکیل دهنده خون ناشی می شود.

در مورد کم خونی ، می تواند به علت طیف وسیعی از بیماری ها ، چه ژنتیکی و چه اکتسابی در طول زندگی ، هر یک از موارد خاص خود را ایجاد کند.

با این حال ، نارسایی تنفسی یکی از تظاهرات دیررس و شایع کم خونی است ، زیرا بافتهای مختلف بدن مقدار مورد نیاز اکسیژن مورد نیاز بدن را دریافت نمی کنند.

در مورد گلبول های سفید ، بستری شدن در بیمارستان به دلیل عفونت های شدید در این نوع بیماران بسیار شایع است. عفونت های پوستی ، گوارشی و تنفسی (ذات الریه) معمولاً شایع ترین هستند.

مشکل در این بیماران این است که این عفونت ها توسط میکروارگانیسم های مقاوم در برابر درمان آنتی بیوتیکی ایجاد می شوند ، که به طور معمول به دلیل وجود گلبول های سفید خون نمی توانند در بدن آسیب ببینند. به همین دلیل است که آنها تمایل دارند خون بیش از سایر عفونت ها به خون حمله کرده و باعث سپسیس شوند.

سرانجام ، کمبود شدید پلاکت ها منجر به تکرار قسمت های خونریزی ، معمولاً در سطح لثه و بینی می شود. در بیماران بالای 50 سال ، خونریزی از طریق مقعد غیر معمول نیست.

هنگامی که خونریزی به قدری زیاد است که اندام های داخلی شروع به از کار افتادن می کنند ، یک تصویر بالینی معروف به شوک رخ می دهد که می تواند طی چند دقیقه کشنده باشد.

رفتار

درمان همیشه به مشکلی که باعث ایجاد پان سیتوپنی می شود بستگی دارد. معمولاً شامل درمان مشکلات مغز استخوان است.

اگر سلول های خون به طور خطرناکی کم باشد ، برخی از روش های درمانی می توانند:

- تزریق خون

- داروهایی که رشد سلولهای خونی را تحریک می کنند

- پیوند سلول های بنیادی

- پیوند مغز استخوان

جلوگیری

در بسیاری از اوقات ، به دلیل ماهیت علت ، جلوگیری از پانسیوتوپنی غیرممکن است. با این حال ، بسیاری از بیماری هایی که منجر به پانسیتوپنی می شوند می توانند به موقع درمان شوند تا از رسیدن به این عارضه مخوف جلوگیری شود.

به همین دلیل ، مراجعه به مشاوره پزشکی در صورت بروز هرگونه علائم نگران کننده و همچنین مراجعه به معاینات پزشکی برای رد بیماریهایی که با افزایش سن با افزایش سن روبرو هستند (سرطان روده بزرگ ، سرطان پروستات ، سرطان پستان) مهم است.

همچنین پرهیز از مصرف داروها بدون داروی پزشکی بسیار مهم است ، زیرا پان سیتوپنی یک اثر جانبی مهم در بسیاری از داروها است ، اگرچه اکثریت قریب به اتفاق برای خرید آنها به نسخه نیاز دارد.

لکوسیتوز یا افزایش گلبول‌های سفید خون چیست؟ (دلایل، علائم و روش‌های درمان)  • دیجی‌کالا مگ