بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی امید

بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی امید

انجمن خیریه امید ارومیه

آنژيوگرافي

آنژیوگرافی قلب یکی از تست های شناسایی بیماری های قلبی می باشد که در این روش از دستگاه آنژیوگرافی برای بررسی عروق کرونر و مشاهده میزان گرفتگی و تنگی این رگ ها استفاده می شود. عروق کرونر به رگ های منتهی به قلب گفته می شود که وظیفه آنها رساندن اکسیژن و مواد معدنی به قلب است.

اگر در مسیر این رگها (عروق کرونری) چربی های رسوب کند و باعث تنگ شدن رگهای کرونری شود، جریان خون به سمت قلب کاهش پیدا می کند که برای سلامتی مضر می باشد.

آنژیوگرافی قلب چیست؟

کاتتریزاسیون قلبی یکی از روش هایی است که به عنوان تشخیصی تهاجمی شناخته شده و می تواند اطلاعات مهمی درباره قلب، ساختار و عملکرد آن بیان کند. آنژیوگرافی قلب برای بررسی عروق کرونری صورت می گیرد. معمولاً برای رسیدن به چنین اطلاعاتی باید عکس های پویا با اشعه ایکس از قلب شما گرفته شود.

هدف از این روش این است که ببیند آیا عروق کرونر شما باریک یا مسدود شده ‌اند؟ همچنین باید به دنبال ناهنجاری ‌های عضله قلب یا دریچه ‌های آن گشت.  هر فردی ممکن است به چنین عارضه ای مبتلا شود. به همین دلیل مهم است با آشنا شدن با علائم، این بیماریها را درمان نمود.

آنژیوگرافی قلب چقدر طول میکشد؟

پس از انجام کاتتریزاسیون قلب و آنژیوگرافی عروق کرونر، نبض و فشار خون شما بررسی و ثبت می شود. اگر کاتتر در کشاله ران شما قرار داده شده باشد، پرستار ممکن است تا 10 دقیقه فشار وارد کند تا پس از برداشتن کاتتر و غلاف، خونریزی را متوقف کند.

اگر کاتتر در مچ دست شما قرار داده شده باشد، ممکن است یک کاف کوچک تحت فشار در اطراف مچ شما قرار داده شود. فشار به تدریج در طی چند ساعت کاهش می یابد. در صورت آنژیوگرافی از دست شما میتوانید فوراً بنشینید و حتی ممکن است بتوانید بلافاصله بعد از آن راه بروید. به طور کلی زمان کوتاهی برای آنژیوگرافی قلب در نظر گرفته می شود.

آنژیوگرافی قلب از طریق دست

معمولاً کسانی که آنژیوگرافی قلب را از طریق دست انجام می دهند، می توانند سریعتر مرخص شوند. اکثر مردم می‌ توانند در همان روزی که این عمل انجام می‌شود به خانه بروند. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که در صورت بروز هر گونه مشکل، یک نفر یک شب در کنار شما می ماند.

اکثر افراد یک روز یا بیشتر پس از انجام عمل ممکن است کمی احساس خستگی کنند و یا محل زخم تا یک هفته دردناک باشد که امری طبیعی است. هرگونه کبودی ممکن است تا 2 هفته ادامه داشته باشد. بعد از عمل از طریق دست، پرستار باید میزان خونریزی شما را بررسی کند تا در صورت لزوم، به شما اجازه مرخص شدن دهد.

آنژیوگرافی قلب از طریق پا

معمولاً کسانی که آنژیوگرافی قلب را از طریق پا انجام می دهند، کمی دیرتر مرخص میشوند. اکثر مردم می‌ توانند در همان روزی که این عمل انجام می‌شود به خانه بروند. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که در صورت بروز هر گونه مشکل، یک نفر یک شب در کنار شما می ماند.

اکثر افراد یک روز یا بیشتر پس از انجام عمل ممکن است کمی احساس خستگی کنند و یا محل زخم تا یک هفته دردناک باشد که امری طبیعی است. هرگونه کبودی ممکن است تا 2 هفته ادامه داشته باشد.

آنژیوگرافی چگونه انجام می شود؟

پس از ورود به اتاق کت لب ، روی یک تخت مخصوص دراز خواهید کشید. مانیتور قلب ضربان قلب شما را در طول آزمایش ثبت می کند. پوست مچ دست و یا دو طرف کشاله ران شما با یک ماده ی ضد عفونی کننده تمیز می شود و شما با پارچه های استریل پوشانده می شوید.

پزشک مقدار کمی ماده بی حس کننده موضعی را در اطراف محل (مچ دست یا کشاله ران) تزریق می کند تا ناحیه را بی حس کند و سپس یک کاتتر کوچک را از طریق پوست وارد رگ خونی می کند. کاتتر را از طریق اشعه ایکس پویا که به یک مانیتور تلویزیون منتقل می شود، تماشا می کند.

شما نمی توانید کاتتر را در قلب احساس کنید؛ زیرا اعصاب کافی در رگ های خونی وجود ندارد. هنگامی که کاتتر در جای خود قرار گرفت، مقدار کمی کنتراست (رنگ حساس به اشعه ایکس) از طریق آن تزریق می شود.

با عبور کنتراست از رگ های خونی، اشعه ایکس پویا بیشتر گرفته می شود. آنژیوگرافی حدود 40 دقیقه طول می کشد.

آنژیوگرافی قلب برای چیست؟

آنژیوگرافی قلب برای رفع مسدود شدن عروق قلب استفاده می شود، اما قبل از انجام آن، باید مواردی که در زیر گفته شده است را با پزشک خود هماهنگ کنید.

سابقه پزشکی شما، از جمله اینکه آیا آسم، آلرژی یا بیماری کلیوی دارید یا خیر؛ اگر واکنش های آلرژیک به هر دارویی را تجربه کرده اید، باید اطلاع دهید.

هر داروی فعلی که مصرف می کنید ممکن است لازم باشد قبل از انجام آزمایش برخی از داروها را قطع کنید، مانند داروهایی که خون را رقیق می کنند.

شما باید چهار تا شش ساعت قبل از آزمایش ناشتا باشید.

ممکن است قبل از آنژیوگرافی آزمایش‌های مختلفی انجام دهید، از جمله آزمایش خون، الکتروکاردیوگرام و اشعه ایکس قفسه سینه و سی‌تی قلب (توموگرافی کامپیوتری).

خطرات آنژیوگرافی قلب

به طور کلی این جراحی خطری ندارد. اما ممکن است بدون آنکه خبر داشته باشید، از ماده هایی که برای این عمل استفاده می شود، حساسیت داشته باشید و به شما یک ایست قلبی دهد، اما بهتر است که قبل از این که این مشکل برایتان پیش آید، آزمایشات مربوطه را انجام دهید.

مراقبت بعد از آنژیوگرافی

برای مراقبت های بعد از آنژیورگرافی قلب حتما از پزشک خود راهنمایی بگیرید، اما پیشنهادات کلی عبارتند از:

سعی کنید تا جایی که می توانید استراحت کنید.

از ایستادن بیش از چند دقیقه در یک زمان خودداری کنید.

حداقل یک هفته پس از عمل از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.

اگر مشکوک به عفونت هستید به پزشک مراجعه کنید. علائم شامل قرمزی، گرما، تورم یا ترشح از محل زخم است.

هشت ساعت پس از عمل، مایعات زیادی بنوشید (مگر اینکه متخصص قلب شما خلاف آن را گفته باشد) تا کنتراست از بدن شما پاک شود.

آنژیوگرافی قلب و فنر

برای باز کردن عروق کرونری بسته باید از فنرهای پزشکی استفاده نمود تا بتواند این رگ ها را باز کرده و همچنین باز نگه دارد. در نتیجه آنها جزئی از فرایند آنژیوگرافی قلب هستند. جدای از بیماری عروق کرونر، آنژیوگرافی می تواند طیف وسیعی از مشکلات قلبی از جمله آنوریسم (بالونی شدن غیر طبیعی دیواره قلب)، آریتمی های قلبی (ضربان نامنظم قلب) یا نقایص مادرزادی مانند سوراخ در قلب را تشخیص و درمان نماید.

سی تی آنژیوگرافی قلب

در حقیقت این روش همان سیتی اسکن با تزریق جهت دیدن عروق قلبی است.

مدت زمان بستری برای آنژیوگرافی

مدت زمانی که باید بستری شوید، کوتاه است. معمولاً یک الی دو روز شما را در بیمارستان نگه می دارند. همچنین تنها 40 دقیقه زمان طول می کشد تا آنژیوگرافی بیمار تمام شود.

مراحل انجام آنژیوگرافی قلب

قرار گرفتن روی میز مخصوص پزشکی

تزریق نمودن ماده بی حسی موضعی

رگگیری با آنژیوکت مخصوص

عوارض بعد از آنژیوگرافی قلب

پس از آنژیوگرافی، اقدامات زیر انجام میشود:

فشار خون، نبض، تنفس و محل زخم شما به طور منظم بررسی و ثبت می شود.

ممکن است برای مدت کوتاهی به شما مایعات داخل وریدی داده شود.

ممکن است پس از چهار ساعت به شما اجازه داده شود که بیدار بنشینید.

ممکن است تا شش ساعت پس از بهبودی برای رفتن به خانه مرخص شوید.

اگر قبلاً رژیم غذایی خاصی ندارید، تشویق می ‌شوید که از یک رژیم غذایی کاهش دهنده کلسترول استفاده کنید.

نتایج اولیه توسط متخصص قلب که آنژیوگرافی را انجام داده است به شما داده می شود.

آنژیوگرافی قلب چیست؛ مراحل انجام و عوارض آنژیوگرافی - چطور