بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی امید

بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی امید

انجمن خیریه امید ارومیه

اسليو معده

اسلیو معده یک جراحی لاغری می‌­باشد که در این روش جراح حجم معده­ی بیمار را کاهش می‌­دهد. اسلیو گاسترکتومی‌، که تاکنون توانسته رویکرد مناسبی از کاهش وزن را نشان دهد، محبوبیت روزافزونی را در بین جراحان چاقی پیدا کرده است.
برخلاف عمل بای پس معده که در آن بخش­ های معده از شکم فرد خارج نمی‌­گردد، در اسلیو معده ۷۵ تا ۸۰ درصد معده­ی بیمار از میان برداشته می‌­شود.
بنابراین می‌­توان گفت که این عمل، یک جراحی غیرقابل بازگشت است. این جراحی با هدف درمان چاقی­‌های مفرط و بهبود سایر بیماری­‌های به وجود آمده در اثر چاقی انجام می‌­گیرد.
پس از انجام جراحی فرد می‌­تواند میزان اندکی از مواد غذایی را بخورد. درنتیجه به سرعت سیر شده و در مدت کوتاهی وزن فرد کاهش می‌­­یابد.

اسلیو معده یک جراحی لاغری می‌­باشد که در این روش جراح حجم معده­ی بیمار را کاهش می‌­دهد. اسلیو گاسترکتومی‌، که تاکنون توانسته رویکرد مناسبی از کاهش وزن را نشان دهد، محبوبیت روزافزونی را در بین جراحان چاقی پیدا کرده است.
برخلاف عمل بای پس معده که در آن بخش­ های معده از شکم فرد خارج نمی‌­گردد، در اسلیو معده ۷۵ تا ۸۰ درصد معده­ی بیمار از میان برداشته می‌­شود.
بنابراین می‌­توان گفت که این عمل، یک جراحی غیرقابل بازگشت است. این جراحی با هدف درمان چاقی­‌های مفرط و بهبود سایر بیماری­‌های به وجود آمده در اثر چاقی انجام می‌­گیرد.
پس از انجام جراحی فرد می‌­تواند میزان اندکی از مواد غذایی را بخورد. درنتیجه به سرعت سیر شده و در مدت کوتاهی وزن فرد کاهش می‌­­یابد.

علائم نیاز به انجام عمل جراحی اسلیو معده

همان­گونه که ذکر شد این عمل مناسب افرادی می‌­باشد، که دارای چاقی مفرط می‌­باشند. یکسری از اضافه وزن­‌ها هستند که با رژیم غذایی و یاورزش‌­های سنگین و یا ترکیبی از این دو برطرف می‌­شوند.
اما هنگامی‌ که میزان اضافه وزن از حدی بالاتر رود و فرد پس از مدت طولانی از گذشت شروع رژیم و ورزش خود کاهش وزن پیدا نکند، یکی از کاندیدهای عمل جراحی اسلیو معده می‌­باشد.
همان­گونه که مستحضر هستید چاقی مفرط، بسیاری دیگر از بیماری­‌ها را به همراه خود به بدن فرد می‌­آورد.
بنابراین برطرف کردن این اضافه وزن برای افراد چاق مسئله­ ی مهم و حیاتی می‌­باشد.

نحوه­ ی تشخیص اسلیو معده

تشخیص این مسئله که آیا فرد دارای اضافه وزن بالا نیاز به این عمل دارد یا خیر، برعهده­ی دکتر جراح اسلیو معده می‌­باشد.
پزشک متخصص با توجه به آزمایش­های صورت گرفته از فرد، میزان ریسک جراحی، بیماری­‌های زمینه‌ه­ای فرد و همچنین ویژگی­ های بدنی او  تشخیص می‌­دهد که آیا این نوع از عمل جراحی برای این فرد مناسب می‌­باشد یا خیر.

چه کسانی می‌­توانند عمل اسلیو معده انجام دهند؟

این جراحی یکی از گزینه­ هایی است که پس از به نتیجه نرسیدن تلاش‌­های بسیار در راستای بهبود عادات ورزشی و رژیم غذایی و همچنین استفاده از داروهای کاهش وزن انجام می‌­گیرد.
اما به طور کلی فرد باید معیارهای خاصی را داشته باشد که بتواند واجد شرایط این عمل قرار بگیرد. در ادامه تعدادی از این شرایط را ذکر می‌­کنیم.

شاخص توده ی بدنی بیش از ۴۰:
برای عمل اسلیو معده شاخص توده­ ی بدنی فرد باید بیشتر از ۴۰ باشد به عبارت دیگر می‌­توان گفت فرد دارای چاقی مفرط باشد.

ابتلا به فشار خون بالا یا دیابت:
همچنین اگر فردی که با فشار خون بالا یا دیابت و دیگر بیماری­‌های زمینه ای که مرتبط با چاقی است، دارای شاخص توده ­ی بدنی بین ۳۵ و ۳۹.۹ نیز باشد؛ به عنوان یکی از کاندیدهای این جراحی قرار می‌­گیرد.

چاقی بیش از ۴۵کیلوگرم:
افرادی با اضافه وزن بیش از ۴۵.۵ کیلوگرم نیز از دیگر کاندیدهای این عمل می‌­باشند.

عدم اعتیاد به دخانیات و مصرف الکل:
همچنین اگر فرد به مصرف مواد مخدر و الکل عادت ندارد و از نظر ذهنی آمادگی تغییر سبک زندگی خود را دارا می‌­باشد، اگر از نظر روحی و روانی در وضعیت نرمال قرار دارد و از سلامتی عمومی‌ مناسبی برخوردار است.

چاقی عصبی و روانی:
در آخر اگر چاقی فرد ناشی از بیماری های روانشناختی باشد یا به عبارتی دچار چاقی عصبی و روانی است، می‌­تواند از این عمل جراحی برای لاغری بهره ببرد.

نحوه جراحی اسلیو معده

این روش در درجه اول بخشی از رویکرد مرحله‌­ای در جراحی­‌های کاهش وزن می‌­باشد.
به این صورت که  افرادی با شاخص توده بدنی (BMI) بسیار بالا، یا افراد دارای مشکلات ریوی و یا قلبی که نمی‌­توانند به مدت طولانی بیهوش باشند از این روش بهره می‌­برند.
در برخی موارد دیگر رویکرد دو مرحله ­ای صورت می‌­گیرد. در این حالت تصمیم به انجام اسلیو معده به جای بای پس در حین عمل گرفته می‌­شود.
از دلایلی که اسلیو در حین عمل جایگزین بای پس می‌­شود می‌­توان از کبدی با اندازه­ ی بزرگ و یا بافت اسکار ( زخم) گسترده نام برد که این موارد سبب طولانی و ناامن شدن عمل بای پس می‌­گردند.

اسلیو معده برای چه کسانی مناسب نیست؟

پس از دانستن ویژگی­ های افرادی که قادر به انجام عمل هستند، در این می‌ان این سوال پیش می‌­آید که چه کسانی نمی‌­توانند این عمل را انجام دهند. لازم به ذکر است که به افرادی که دارای رفلاکس معده هستند توصیه می‌­شود که عمل اسلیو را انجام ندهند.
همچنین این جراحی برای افرادی با عادت ریزه­‌خواری و افراد پرخور نیز توصیه نمی‌­گردد، چون بعد از عمل نیز با خوردن حجم بالای غذا، حجم معده دوباره افزایش یافته و اضافه وزن کم کم باز می‌­گردد.

عوارض اسلیو معده

این جراحی یک روش نسبتا بی­خطر است و احتمال مرگ و میر در آن کمتر از نیم درصد می‌­باشد.
اما همانند سایر جراحی­‌ها در صورت عدم توجه به مراقبت­‌های پس از عمل ممکن است فرد دچار عفونت، خونریزی و آسیب به اندام­ های دیگر شود. همچنین این عوارض ممکن است در اثر پس زدن عمل به دلیل برخی از بیماری­ های زمینه­ های مانند بیماری­ های خودایمنی رخ دهد.
گاهی اوقات نیز افراد مجبور به جراحی دوباره به روش معمول عمل باز می‌­شوند.

به طور کلی می‌­توان گفت این مشکلات در بین مراجعین بسیار نادر است و احتمال رخداد این عوارض کمتر از ۱% پیش­بینی شده است. در ادامه تعدادی از عوارض جانبی احتمالی اسلیو معده را بررسی می‌­کنیم.

پس از انجام عمل جراحی امکان ایجاد خونریزی در زخم ناشی از عمل و یا خونریزی داخلی بدن وجود دارد. تشکیل لخته ی خون یا ترومبوز ورید عمقی (DVT)، آمبولی ریوی در اثر انتقال لخته ­ی خون نیز از دیگر عوارض جانبی این عمل می‌­باشد.
از عوارضی که در خود معده امکان رخ دادن آن­ها وجود دارد، می‌­توان نشت مایعات درون معده از جای بخیه­‌ی زخم، انسداد معده، سوزش معده و علاوه بر این­‌ها کمبود ویتامین­ های تولید شده توسط معده را نام برد.

برای داشتن نتیجه ه­ای رضایت بخش و عملی موفقیت آمیز همیشه مراقبت­‌های بعد از عمل نیز نقش بسیار مهمی‌ بر عهده دارند.
پس از عمل توجه به نکاتی از جمله اجتناب از پرخوری، داشتن رژیم غذایی سالم و مناسب تحت نظر دکتر گوارش و کبد بالغین، فعالیت­ های ورزشی تایید شده تحت نظر فرد متخصص به کیفیت روند بهبود پس از جراحی می‌­انجامد.

مراقبت­‌های پس از عمل اسلیو معده

پس از انجام عمل جراحی تغذیه‌­ی فرد، به طرز چشمگیری کاهش خواهد یافت. بدن این فرد به این میزان خوراکی و انرژی ورودی عادت نداشته و به احتمال زیاد بدن فرد بیمار در چند روز اول پس از بیماری دچار کمبود انواع مواد معدنی و ویتامین­‌هایی همچون آهن، کلسیم و ویتامین D شود.
در این حالت پزشک دستور مصرف انواع داروهای خوراکی و تزریقی ویتامینی را به بیمار می‌­دهد.

به همین دلایل بعد از انجام عمل جراحی باید حداقل دو نوبت آزمایش صورت گیرد، تا اگر کمبود ویتامینی در بدن موجود بود؛ با دستور پزشک مربوطه انواع ویتامین برای فرد تجویز گردد. در این حالت سلامت فرد نیز دیگر به خطر نخواهد افتاد.

تغذیه پس از عمل جراحی اسلیو معده

بعد از عمل جراحی اسلیو معده یکی از مهم­ترین نکات رعایت نکات مهم در تغذیه و داشتن برنامه ­ی رژیمی خاص می‌­باشد.

با توجه به عمل جراحی فرد و توصیه­‌ی پزشک جراح و متخصص تغذیه برنامه­ ی غذایی هر فرد می‌­تواند کمی‌ متفاوت باشد.
اما رژیم و توصیه‌­ی روتینی وجود دارد که در ادامه به بحث درباره‌­ی آن­‌ها می‌­پردازیم.

هفته اول بعد از عمل:
در هفته اول پس از جراحی بیمار تنها اجازه از نوشیدنی­ های رقیقی دارد که هیچ تکه­ ای از میوه، گوشت و یا هیچ چیز دیگر در آن نباشد. در این وضعیت بدن بیمار به شرایط عادت کرده و معده دچار سوزش نمی‌­شود.

هفته دوم بعد از عمل:
در هفته­ ی دوم فرد می‌­تواند مصرف خوراکی­‌هایی از قبیل سوپ و نوشیدنی‌­هایی مانند شیر، اسموتی و انواع آبمیوه­ های طبیعی را آغاز کند و به هر میزان که اشتها دارد از این مواد استفاده کند.

هفته سوم و چهارم بعد از عمل:
اما در هفته­ ی سوم و چهارم شرایط کمی‌ راحت­‌تر شده و فرد می‌­تواند در برنامه­‌ی غذایی خود، مواد غذایی له شده مانند انواع پوره (غذاها، سبزیجات یا میوه­ های له شده) و حتی پاستای له شده نیز داشته باشد.
در این دو هفته ابتدا فرد باید وعده ­های غذایی خود را از ۳ به ۶ وعده برساند و هر وعده را از تعداد قاشق کم مانند ۲ قاشق شروع کرده و کم کم میزان آن را زیاد کند. در این دوران نیز باید به تدریج غذاهای حاوی پروتئین به رژیم غذایی فرد افزوده شود.

هفته پنجم بعد از عمل:
در پنجمین هفته پس از عمل جراحی اسلیو معده رژیم غذایی دوباره تغییر می‌­کند و فرد می‌­تواند مصرف غذاهایی مانند گوشت چرخ کرده، انواع سبزیجات و انواع املت­‌ها را از سر بگیرد.
در کل بیمار در هفته­ ی پنجم اجازه­‌ی استفاده از انواع غذاهای نرم را دارد و هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد. تنها نکته ­ی حائز اهمیت در این هفته کاهش تعداد وعده‌­های غذایی می‌­باشد که باید از ۶ وعده به ۳ تا ۴ وعده ­ی بدون هیچ میان­وعده­ ای کاهش یابد.

هفته ششم به بعد:
در هفته ­های بعد و پس از گذر از ۶ هفته از جراحی، فرد جراحی شده می‌­تواند به رژیم غذایی پیش از عمل خود بازگردد و تنها نکته ه­ای که باید رعایت شود میزان کالری مصرفی بیمار می‌­باشد. کالری مورد استفاده توسط شخص نباید از ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ کیلوکالری بالاتر رود و میزان کالری مورد استفاده باید در همین رنج قرار گیرد. این افراد حتما باید ۳ وعده­ ی غذایی ثابت را میل کنند.

پیشگیری از چاقی

برای پیشگیری از چاقی همان­گونه که واضح و مبرهن است، داشتن رژیم غذایی سالم و تداوم در انجام ورزش و انواع فعالیت­ های بدنی، سبب می­‌شود افراد دارای تناسب اندام باشند.
در مواردی نیز استثناهایی وجود دارد، که افرادی دارای مشکلات ژنتیکی می‌­باشند و درحالی که دارای رژیم غذایی سالمی هستند نیز چاقی و اضافه وزن را تجربه می­کنند.
در این موارد حتما باید به پزشک متخصص رجوع کرده و با توجه به توصیه ­های ایشان رژیم غذایی خود را پیش برد و در صورت نیاز عمل جراحی انجام داد.

عمل اسلیو معده چیست؟