بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی امید

بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی امید

انجمن خیریه امید ارومیه

كيست پايلونيدال

اين بيماري از وجود حفره اي زير پوستي در فاصله بين دو باسن و كمي بالاتر از مقعد ايجاد مي شود.

اين حفره كه ممكن است اندازه اي به قطر يك يا چندين سانتي متر داشته باشد ،حاوي مو مي باشد و توسط چند سوراخ ريز به سطخ پوست راه دارد.اين بيماري گاهي بدون علامت است و فقط در معاينه سوراخ هاي ريز پوست در فاصله بين دو باسن ديده مي شود گاهي نيز باعث خارج شدن ترشحات چركي يا خون آبه اي از سوراخ هاي مذكور مي گردد.

اگر مجراي اين سوراخ ها بسته شود ترشحات چركي داخل حفره تجمع پيدا مي كنند و باعث ايجاد آبسه مي شوند كه با درد شديد همراه است .

علت ايجاد اين بيماري ناشناخته است ولي در افرد چاق و يا افرادي كه كار نشسته انجام مي دهند يا موي زيادي در پوست اين ناحيه دارند بيشتر ديده مي شود،لذا بعضي علت آن را فرو رفتن موهاي اين ناحيه به داخل پوست مي دانند.

درمان :

در مواردي كه فرد دچار آبسه (تجمع چرك در محل) شده باشد با تزريق بي حسي موضعي و ايجاد برش در محل آبسه تخليه صورت مي گيرد و با شستشوي منظم علائم التهابي آبسه مرتفع خواهد شد و پس از رفع التهاب ،عمل جراحي اصلي كه همان خارج كردن كيست است انجام ميگيرد،در مواردي كه بي علامت هستند يا ترشحات مجراي كيست وجود دارو ولي عفونت يا التهاب ديده نمي شود از همان ابتدا عمل جراحي براي خارج كردن تمام كيست انجام مي گيرد.

انواع روشهاي جراحي در اين بيماري به شرح زير است:

جراحي به روش باز :

در اين روش كيست حاوي مو پس از انجام بيهوشي عمومي و يا بي حسي از كمر خارج مي شود و محل عمل بخيه نمي شود،در نتيجه حفره اي به جا خواهد ماند كه تدريجا از كف پر خواهد شد .اندازه اين حفره به اندازه كيست بستگي دارد و به زبان ساده ممكن است به اندازه يك گردو يا يك پرتقال باشد.از محل عمل تا حدود يك هفته ترشحات خارج مي شود و پس از آن تدريجا ترشحات كم مي شود و پس از حدود 2 تا 3 ماه بطور كامل بافتهاي اطراف پر خواهد شد .

جراحي به روش بسته :

در اين روش كيست حاوي مو پس از انجام بيهوشي عمومي و يا بي حسي از كمر ،خارج مي شود و محل عمل بخيه مي شود و حدود 10 روز بعد بخيه ها كشيده مي شوند.

مراقبتهاي پس از عمل :

در روش جراحي باز پس از اتمام عمل جراحي محل زخم با پانسمان فشرده پر مي شود و بسته به نظر پزشك پس از 1 الي 2 روز پانسمان خارج خواهد شد .در اين زمان حفره اي توخالي وجود دارد كه علي رغم ظاهر ترسناكي كه دارد فاقد خطر جدي است .لازم است روزانه 2 تا 3 مرتبه در لگن آب گرم كه حاوي چند قطره بتادين است نشست بطوريكه زخم داخل آب ولرم غوطه ور شور و آب به آن نفوذ كند و ترشحات آن راتميزكند سپس موضع خشك مي شود و با گاز مرطوب روي آن پوشانده مي شود.

بافت طبيعي كه تدريجا در اين مكان تشكيل مي شود رنگ قرمز يا صورتي دارد ،گاهي نيز بافت زرد رنگي ايجاد مي شود كه لازم است با كشيدن گاز مرطوب به روي آن تميز گردد در صورتيكه اين كار باعث درد شديد شود مي توان قبل از آن چند قطره محلول بي حس كننده مثل ليدوكايين داخل زخم ريخت و پس از چند دقيقه كار تميز كردن را شروع نمود.مصرف داروي مسكن در موارد درد شديد توصيه مي شود.بسته به صلاحديد پزشك گاهي از پمادهايي كه بافتهاي غير مفيد را حل مي كنند استفاده مي شود.حجم ترشحات پس از يك هفته كاهش پيدا مي كند و فرد پس از يك هفته مي تواند فعاليتهاي خود را شروع كند.

در روش جراحي بسته بطور معمول پانسمان اوليه به مدت 3 الي 5 روز در محل حفظ مي شود و در صورت تداوم ترشحات ادامه تعويض پانسمان توصيه مي شود.بسته به نظر پزشك گاهي پماد چرك خشك كن موضعي يا داروي چرك خشك كن خوراكي تجويز مي شود.بسته به نظر پزشك گاهي در محل زخم درن گذاشته مي شود،درن لوله ايست كه ترشحات را از محل زخم خارج مي كند،معمولا بخيه ها پس از يك الي دو هفته خارج مي شوند.(در مورد مراقبت از درن از پزشك خود راهنمايي بگيريد)،و پس از يك هفته فعاليتهاي خود را مي توانيد شروع كنيد.

توصيه هاي زمان ترخيص :

بهتر است تا 3 روز اول روي كاناپه يا تختخواب به پهلو دراز بكشيد.

در موارديكه به روش بسته جراحي شده اند پس از 2 الي 3 روز مي توان حمام كرد ،در روش جراحي باز پس از خارج كردن پانسمان اوليه مي توان حمام رفت و ورود آب به داخل زخم مشكلي ايجاد نمي كند.

از رشد مو اطراف زخم جلوگيري كنيدو اين كار را تا چند هفته پس از بهبود زخم ادامه دهيد تا از عود جلوگيري كند.

منبع:سايت آواي سلامت

کیست مویی (سینوس پیلونیدال) علائم و نشانه ها و درمان با جراحی - دکتر رضا  دوست