بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی امید

بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی امید

انجمن خیریه امید ارومیه

توضيحات جراحي

عمل ابدومینوپلاستی یا تامی تاک یک عمل جراحی پلاستیک برای زیبایی است. این عمل با حذف چربی و پوست اضافی از ناحیه شکم، عضلات قسمت شکم را تنگ و صاف می کنند. این عمل مناسب افرادی است که : غیرسیگاری هستند. این افراد شرایط فیزیکی خوبی دارند و وزنشان در حالت ثبات است. همچنین قسمت هایی برآمده از چربی و شل شدگی پوستشان با ورزش و تغذیه از بین نرفته است. افراد کمی چاق که قابلیت ارتجاعی پوست را از دست دادند. مناسب خانم هایی که پوست و عضلاتشان به خاطر زایمان کش آمده است.

خانم هایی که برای بارداری های بعدی برنامه ریزی کردند و یا افرادی که می خواهند وزن چشمگیری را کم کنند باید دست نگه دارند و عمل ابدومینوپلاستی را در زمانی که  شرایط ثبات وزن را دارند، انجام دهند. برخی پس از بارداری یا سزارین نیز این عمل را انجام می دهند. ابدومینوپلاستی جزئی یا مینی تامی تاک، جراحی کمتر تهاجمی با برش های کوتاه تر است. این نوع عمل برای بیمارانی با چربی های جمع شده در پایین شکم مناسب است. جراح در عمل ابدومینوپلاستی جزئی برش های کوچکتری ایجاد می کند و دوره ریکاوری از آن نیز کوتاه تر است.

روش عمل ابدومینوپلاستی

در طول عمل ابدومینوپلاستی بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد. دو برش در بخش مشخص برای جراحی ایجاد می شود: یکی از استخوان لگن در یک سمت تا استخوان لگن در سمت دیگر نزدیک به قسمت شرمگاهی، برش دیگر اطراف ناف است. پوست از عضله شکم جدا خواهد شد. سپس عضلات شکمی به سمت یکدیگر کشیده و بخیه می شوند تا ظاهر میان تنه باریک و شکم سفت تر شود. سپس قسمته جدا شده پوست روی عضلات که حالا شکل جدیدی به خود گرفته، کشیده می شود و پوست اضافی را برمی دارند. ناف دوباره به قسمتی وصل می شود که ظاهرش طبیعی باشد. برش ها بسته می شود و یک لباس استریل روی قسمت جراحی شده کشیده می شود. جراحی ابدومینوپلاستی 2 تا 5 ساعت زمان لازم دارد.

ریکاوری

یک لوله موقت زیر پوست قرار داده می شود تا مایعات اضافی را از قسمت جراحی شده بیرون بکشند. در طول دوره ریکاوری یک لباس فشرده سازی می پوشید. ریکاوری ممکن است از 2 هفته تا 2 ماه طول بکشد. در طول این دوره بیمار نباید خود را درگیر فعالیت های شدید و بلند کردن چیزهای سنگین کند.  بعد از یک یا دو هفته بیمار با اجازه دکتر فعالیت می کند.  

خطرهای عمل ابدومینوپلاستی

در کنار خطرهای معمول که با جراحی و بیهوشی همراه است، خطرهای ابدومینوپلاستی عبارتند از: عدم تقارن اثر زخم شل شدن پوست بی حسی در پوست نتایج ضعیف بیمارانی که در گذشته جراحی شکمی داشتند ممکن است زخم هایشان برجسته، کشیده و یا مشخص تر باشند. پیدا شدن مجدد زخم یکی از نگرانی ها و عوامل ضعیف شدن اثر عمل ابدومینوپلاستی است.

  چه زمانی به عمل ابدومینوپلاستی نیاز داریم؟

آیا به ابدومینوپلاستی یا تامی تاک نیاز دارم؟ بسیاری از مردم قبل از اینکه زیر تیغ جراحی بروند این سوال را از خود می پرسند. به صورت کلی اگر یک یا دو مورد از مشکلاتی بیان شده در ادامه مقاله را داشته باشید و یا می خواهید شکمی صاف داشته باشید از عمل ابدومینوپلاستی یا تامی تاک برای اصلاح ظاهر این قسمت از بدن استفاده کنید. با دیدن موارد مشکل سازی که در ادامه گفته می شود تصمیم نهایی خود را بگیرید.

پوست شل شده

در طول بارداری و یا زمانی که مقدار زیادی وزن اضافه می کنید این طبیعی است که پوست شکم کشیده شود. متاسفانه بعد از اینکه نوزاد را بدنیا آوردید و یا وزن اضافه را کاهش دادید، پوست شکم سرجای اولش باز نمی گردد. در عوض ظاهر این قسمت به گونه ای می شود که گویا همیشه کشیده شده است. هرچقدر هم دراز و نشست بروید و وزنه هم بلند کنید، تاثیری ندارد. اگر پوستتان نخواهد به شکل اصلی خود بازگردد شاید زمان عمل ابدومینوپلاستی رسیده باشد. بسیاری از خانم ها به اشتباه فکر می کنند عمل لیپوساکشن شکم شان را تخت می کند. به هر حال عمل لیپوساکشن نیز نشان داده چربی های زیرپوستی و مشکلات شکل بدنی را از بین می برد. عمل لیپوساکشن نمی تواند مشکلات ظاهر بدنی که به علت شل شدن یا آویزان شدن پوست اتفاق می افتد را برطرف کند. معمولا افرادی که می خواهند ظاهر شکم خود را دوباره بازگردانند از این تفاوت بی خبر هستند. معمولا مردم به جراح زیبایی مراجعه می کنند و در این فکر هستند که تنها کمی لیپوساکشن کار را درست می کند. برای خانم ها شنیدن اینکه لیپوساکشن برای داشتنی شکمی صاف کافی نیست، بسیار نامطلوب است. چگونه تشخیص دهیم که آیا به ابدومینوپلاستی نیاز داریم یا خیر؟ شل شدگی پوست تنها یک نشانه است. در ادامه نشانه های دیگر را نیز برایتان خواهم گفت اما  به خاطر داشته باشید متخصص جراحی پلاستیک که شما را معاینه کرده،  تصمیم گیرنده نهایی برای عمل است. عمل ابدومینوپلاستی یا تامی تاک مانند هر عمل جراحی دیگری خطرها و عوارض جانبی خاص خود را دارد.

چین شکمی

شما هم در قسمت شکمتان چین دارید؟ عمل ابدومینوپلاستی یا تامی تاک کمک می کند. چین شکمی یک حالت تا خوردگی روی پوست شکم است که به خاطر پوست اضافی در هر دو سمت چین خوردگی ظاهر می شود.

  آویزان بودن شکم

آویزان شدن شکم زمانی اتفاق می افتد که پوست قسمت شکم به سمت پایین آویزان شود. پوست آویزان شده ممکن است قسمت بالای لباس زیر یا شلوار فرد را بپوشاند. به چنین حالتی در اصطلاح مافین تاپ گفته می شود. همین ظاهر ناخوشایند کافی است که یک فرد مستقیم به سراغ ابدومینوپلاستی برود.  

اخم کردن ناف

ناف معمولا ظاهری گرد یا بیضی شکل دارد. اگر ظاهر ناف به شکل اخم درآید به معنای وجود پوست اضافی، شل یا چربی است. اگر می خواهید هنگام ورزش و یا در مهمانی ها لباسی بپوشید که این قسمت از بدن در آن نمایان است عمل ابدومینوپلاستی کمک می کند.  

چین و چروک پوست شکم

عمل ابدومینوپلاستی برای پوستی که به حالت مچاله شده و یا چین خورده در بیاید و به ظاهر قبلی خود بازنگردد ضروری است.  

دو حبابی شدن یا دو تکه شدن شکم

اگر شکمتان به حالت دو بخشی در آمده که معمولا یک قسمت بالای ناف و دیگری پایین آن قرار می گیرد نشانه آن است که پوستتان شل شده یا اضافی است. عمل ابدومینوپلاستی این پوست اضافی را از بین می برد.

آنچه باید بعد از ابدومینوپلاستی بدانید؟

دوره نقاهت ابدومینوپلاستی . . .

با توجه به این که دوره نقاهت باید به شکلی باشد که بدن بهبودی لازم را برای حرکت کسب کند از این رو در این زمان پزشک مناسب ترین توصیه ها را برای بهبودی فرد دارد عبارتند از:

بانداژ مناسب : معمولا پزشک برای نتیجه بهتر و بهبودی سریع تر بیمار استفاده از بانداژ کشی را توصیه می کند این نوع بانداژ با قابلیت کشسانی خود موجب بهبودی بهتر زخم‌ها می ‌شود.

محدودیت در انجام برخی فعالیت ها : با توجه به نوع عمل و محل برش پزشک بعد از انجام جراحی و  معمولاتا ۶ هفته انجام فعالیت ‌های قدرتی را برای بیمار محدود می کند.

استراحت : نحوه استراحت باید به شکلی باشد که سر در مناسب ترین زاویه قرار بگیرد علاوه بر سر برای کمتر شدن فشار در قسمت شکم بهتر است تا چند بالش را زیر زانوهای خود قرار دهید.

رعایت رژیم غذایی:  بدن برای این که سریعتر بهبود پیدا کند نیاز به دریافت ویتامین ها و املاح بسیار مناسبی است مایعات مناسب ترین مواد برای تامین املاح است از این رو  بهتر است تا به اندازه کافی مایعات مصرف کنید.

مدیریت درد :  این که بیمار بعد از جراحی ابدومینوپلاستی دچار درد های در قسمت شکم و پایین تنه شود بسیار طبیعی است از این رو پزشک برای مدیریت این نوع درد ها دارو هایی را برای بیماز تجویز می ‌کند که در صورت نیاز بیمار می‌تواند از آن ‌ها استفاده کند تمامی درد ها طبیعی است و به مرور زمان بهبودی حاصل می کند.

جلسات پیگیری درمان:  معمولا پزشک مناسب ترین زمان برای ویزیت و برداشتن زهکشی زخم و پمپ درد بعد از جراحی را یک هفته یا ۵ روز بعد از عمل تعیین می کند از این رو بهتر است تا ۵ روز بعد از عمل نزد پزشک بروید.

سخن پایانی

ابدومینوپلاستی یک عمل زیبایی است و آن را با جراحی های کاهش وزن اشتباه نگیرید. با داشتن رژیم غذایی متعادل و برنامه ورزشی نیازی به عمل جراحی نیست اما اگر وزن زیادی کم کردید و یا در دوره بارداری شکمتان بیش از حد جلو آمد و دیگر به حالت عادی بازنگشت، پس از مشورت با پزشک متخصص درباره انجام ابدومینوپلاستی تصمیم بگیرید. معمولا کسانی که وزن اضافی بالایی دارند پس از کاهش وزن و رسیدن به وزن ایده آل با پوست اضافی شکم به مشکل برمی خورند در چنین شرایطی یکی از راه های درست این عمل زیبایی است.

عمل آبدومینوپلاستی شکم: انواع جراحی، مزایا، عوارض - نگارآنلاین