بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی امید

بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی امید

انجمن خیریه امید ارومیه

سپتورينوپلاستي

رینوپلاستی نامی است که در علم پزشکی برای جراحی بینی در نظر گرفته شده است. زمانی که قرار باشد همزمان با رینوپلاستی ، انحراف سپتوم یا به عبارتی انحراف تیغه میانی بینی نیز اصلاح گردد ، جراحی مورد نظر سپتورینوپلاستی نامیده می شود.

انحراف بینی چیست ؟

به انحراف تیغه میانی بینی ، در اصطلاح انحراف بینی گفته می شود ؛ مقصود از تیغه بینی ، دیواره ای است که درست در مرکز ساختار بینی واقع شده و حفره های بینی را از یکدیگر جدا می کند.

زمانی که تیغه میانی بینی ، دارای انحراف بوده و سپتوم دقیقا در خط میانی بینی قرار نگرفته باشد ؛ به منظور اصلاح انحراف سپتوم ، باید جراحی انحراف بینی ( سپتوپلاستی ) انجام شود.

لازم به ذکر است که چنانچه جراحی انحراف بینی با جراحی زیبایی بینی به طور همزمان انجام پذیرند ؛ به این جراحی ، همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد ، سپتورینوپلاستی اطلاق می گردد.

علائم انحراف بینی

گرفتگی بینی ، سینوزیت ، برخی از سردردها ، خروپف شبانه و آپنه خواب ؛ از جمله علائم انحراف بینی می باشد که تمامی این موارد ، تنها با عمل انحراف بینی برطرف می شوند.

در جراحی انحراف بینی چه اتفاقی می افتد ؟

در جراحي انحراف بيني یا عمل سپتوپلاستی ، فقط ایرادات سپتوم در ساختمان زیر پوست بینی و در داخل بینی برطرف خواهند شد.

لذا این باور که طی عمل انحراف دماغ ، شکل ظاهری بینی تغییر کرده و ایرادات ظاهری بینی نیز برطرف می شود ؛ کاملا غلط است.

بنابراین افرادی که علاوه بر انحراف بینی ، در ظاهر بینی خود نیز با ایراداتی مواجه هستند ؛ باید افزون بر جراحی سپتوپلاستی ، نسبت به عمل زیبایی بینی نیز اقدام نمایند.

پیشتر نیز اشاره داشتیم که انجام توأم عمل زیبایی بینی با عمل انحراف دماغ ، به عمل سپتورینوپلاستی بینی موسوم می باشد.

آیا جراحی انحراف بینی یک جراحی زیبایی است ؟

در نظر داشته باشید که عمل سپتوپلاستی ، عوارض تنفسی که فرد به دلیل ابتلا به انحراف بینی به آن دچار است را رفع می کند ؛ از این رو یک عمل جراحی درمانی به حساب می آید و در صورتی که درمان نشود ، برای بیمار مشکلاتی را به دنبال خواهد داشت.

عمل سپتورینوپلاستی چیست ؟

در جراحی سپتورینوپلاستی ؛ علاوه بر رفع نواقص ظاهری بینی و بهبود فرم آن ، مشکلات تنفسی ناشی از انحراف سپتوم نیز برطرف خواهند شد.

از این رو عمل سپتورینوپلاستی بینی ، نوعی جراحی زیبایی بینی به شمار می رود ، البته انجام آن نیاز به تخصص بالای جراح بینی دارد ؛ چرا که به دلیل نیاز به برطرف ساختن انحراف بینی در عین اصلاح عیوب ظاهری آن ، از پیچیدگی بالایی برخوردار است.

بنابراین باید اشاره داشت که جراحی سپتور ینوپلاستی ، در حالی که به بهبود فرم ظاهری بینی می انجامد ؛ مشکلات تنفسی ، انسداد بینی و کلیه مشکلاتی که به دلیل انحراف سپتوم برای فرد به وجود آمده اند را نیز مرتفع می سازد.

توجه داشته باشید که عمل سپتورینوپلاستی ، تحت بیهوشی عمومی انجام می گیرد.

مزایای عمل سپتورینوپلاستی

این عمل جراحی از مزایا و فواید متعددی برخوردار است ، فواید این جراحی به قدری قابل توجه است که موجب می شود هر فردی که به طور همزمان با مشکلات ظاهری و تنفسی بینی روبروست ، نسبت به انجام آن ترغیب شود.

در ذیل به مهم ترین مزایای جراحی سپتورینوپلاستی اشاره داشته ایم :

تمامی مشکلات ظاهری بینی رفع شده و در نتیجه زیبایی بینی به میزان قابل ملاحظه ای بهبود می یابد.

اختلالات تنفسی و عملکردی بینی برطرف می گردد.

مشکلاتی ؛ اعم از خرخر شبانه ، آپنه خواب و به طور کلی اختلالاتی که ناشی از انحراف سپتوم بینی می باشند ؛ رفع می گردند.

آیا عمل سپتورینوپلاستی عوارض دارد ؟

بی شک همه اعمال جراحی فارغ از رویکردی که دارند ( درمانی و زیبایی ) ، می توانند عوارضی در پی داشته باشند ؛ از این رو باید متذکر شد که عمل سپتورینوپلاستی نیز همچون هر عمل جراحی ای ممکن است با عوارضی همراه باشد.

اما نگران این مسئله نباشید ؛ زیرا عمده این عوارض ، جزو بدیهیات عمل بینی محسوب می شوند و مسئله ای طبیعی به شمار می روند ؛ این عوارض ، با گذشت زمان به خودی خود از بین خواهند رفت.

به عنوان مثال ، کبودی و ورم بعد از جراحی بینی ؛ از عوارضی است که بعد از عمل دماغ ( درمانی و زیبایی ) در همه افراد بروز می کند و هرگز نگران کننده نیست ؛ زیرا به تدریج و به مرور زمان فروکش کرده و به طور کامل از بین می روند.

قطعا در صورت واگذار نمودن انواع اعمال جراحي بيني ، به یک جراح بینی مجرب و کارآزموده ؛ تنها با عوارض فوق الذکر مواجه خواهید شد و هیچ گونه عوارض جدی ای شما را تهدید نخواهد کرد.

مدت زمان عمل سپتورینوپلاستی چقدر است ؟

از متداول ترین سوالاتی که افراد در زمان مراجعه به مطب جراح بینی ، از ایشان می پرسند ؛ این است که عمل آن ها چقدر طول می کشد ؟

در پاسخ باید ذکر نماییم که زمان دقیق سپتورینوپلاستی ، وابسته به دقت و مهارت جراح و نیز وسعت انحراف بینی و مشکلات ظاهری بینی می باشد ؛ اما به طور کلی این جراحی ، حدود 1 تا 2 ساعت به طول می انجامد.

لازم به ذکر است در مواردی که انحراف بینی و اشکلات ظاهری بینی ، بسیار جزئی باشد ؛ زمان انجام جراحی کوتاه شده و ممکن است طی نیم ساعت به اتمام برسد.


مراقبت‌های بعد از انجام سپتورینوپلاستی چیست؟

بعد از انجام جراحی تا زمان برطرف شدن بیهوشی و قرار گرفتن در وضعیت بی‌خطر کادر پزشکی در کنار شما بوده و شرایط شما را کنترل می‌کنند تا به حالت ثبات رسیده و مشکل احتمالی بروز نکند. بعد از آن در همان روز انجام جراحی در صورتی که مشکلی نباشد می‌توانید به همراه فردی که شما را همراهی می‌کند به خانه بروید.

تورم بعد از عمل و هر نوع پانسمان بینی می‌تواند تنفس از طریق بینی را در چند روز اول پس از جراحی دشوار کند. معمولاً فردای عمل خود می‌توانید پانسمان داخل بینی را بردارید. بالا نگه داشتن سر، استفاده از بالش‌های اضافی در شب و جلوگیری از دمیدن در بینی‌، به بهبودی کمک کرده و از جمع شدن مایعات اضافی جلوگیری می‌کند.

بعد از جراحی بروز کبودی و تورم در بینی و زیر چشم طبیعی است. این حالت به تدریج برطرف می‌شود، اما دیدن نتایج نهایی عمل شما ممکن است چندین ماه طول بکشد. وقت گذاشتن برای استراحت و بهبودی ضروری است. به مدت دو هفته از کارسنگین، ورزش، حمام طولانی گرم و خم شدن خودداری کنید. منطقی است که از شلوغی و حضور در مکان‌های شلوغ پرهیز کنید زیرا سرماخوردگی می‌تواند خطر عفونت بعد از عمل را افزایش دهد. بعد از این زمان، می‌توانید به تدریج به فعالیت‌های عادی خود بپردازید.

تورم و کبودی پس از جراحی طبیعی است و دیدن نتیجه نهایی زیبایی ممکن است مدتی طول بکشد. بیشتر کبودی‌ها طی دو تا سه هفته برطرف می‌شوند. ورم ممکن است بیشتر طول کشیده و گاهاً در بعضی موارد تا چند ماه طول ادامه داشته باشد، اما با گذشت سه ماه، به طور کلی شرایط عادی شده و می‌توانید به زندگی و فعالیت‌های عادی خود بدون هیچ نگرانی بازگردید و بینی شما شکل طبیعی خود را بازخواهد یافت.

 cdc | Mayo Clinic | Nursing Times | Medical News Today