بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی امید

بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی امید

انجمن خیریه امید ارومیه

لاگوفتالموس

پزشکان به وضعیتی که در آن افراد با چشمان باز می خوابند به عنوان لاگوفتالموس شبانه یاد می کنند. ممکن است فرد با چشم های خشک یا تحریک شده از خواب بیدار شود. با این حال، معمولاً این افراد عوارض شدیدی را تجربه نمی کنند، مگر اینکه برای مدت طولانی درمان نشوند. تا 5٪ از مردم تحت تأثیر لاگوفتالموس های شبانه قرار می گیرند. در اغلب موارد، پلک ها در بیشتر مدت زمان خواب بسته می شوند.

با این حال، حتی یک درز کوچک در پلک ها می تواند چشم را خشک کند. اگر فردی با اعصاب یا عضلات صورت خود مشکل دارد، بسته نگه داشتن چشم ها می تواند دشوار باشد. همچنین ممکن است این وضعیت به دلیل مشکلات پوستی اطراف پلک ها رخ دهد.

علائم و نشانه ها خوابیدن با چشم باز

هنگامی که افراد با چشمان باز می خوابند، این وضعیت ممکن است باعث خشک شدن چشمان آن ها شود. بدون رطوبت کافی، چشم ها بیشتر مستعد عفونت هستند و ممکن است خراشیده شوند. با این حال، فرد معمولاً عوارض شدید یا آسیب به چشم را تجربه نمی کند. اگر این بیماری برای مدت طولانی درمان نشود، خطر آسیب جدی به چشم ها افزایش می یابد و حتی ممکن است منجر به از دست دادن بینایی شود.

افراد ممکن است علائم زیر را در این بیماری تجربه کنند:

سرخی

تاری دید

خارش چشم

تحریک یا درد

ترشح از چشم

خراشیدگی یا احساس وجود شن

حساسیت به نور

احساس اینکه چیزی در چشم یا زیر پلک است

مشکل باز کردن

چشم احساس آرامش نمی کند

احتمال دارد فرد هنگام بیدار شدن از خواب، بی خوابی یا تشدید علائم را داشته باشد. اگر فردی علائم قابل توجهی ندارد، شخص دیگری می تواند به او بگوید که با چشمان باز می خوابد یا خیر. از طرف دیگر، یک چشم پزشک یا اپتومتریست نیز می تواند معاینه چشم را برای تایید تشخیص انجام دهد.

این وضعیت چه تاثیری بر کیفیت خواب دارد؟

تحقیقات انجام شده در 2020، لاگوفتالموس های شبانه را با کاهش کیفیت خواب مرتبط دانسته است. ممکن است فرد به دلیل درد و ناراحتی ناشی از خشک شدن چشم در طول شب به مدت طولانی یا خوب نخوابد. افراد در صورت مشکوک شدن به لاگوفتالموس شبانه باید به پزشک یا بینایی سنج مراجعه کنند. سپس یک متخصص چشم می تواند در تشخیص و درمان مناسب به آن ها کمک کند.

علل لاگوفتالموس شبانه

افراد معمولاً به دلیل مشکلی که مربوط به عضلات صورت، اعصاب یا پوست اطراف پلک است، با چشمان باز می خوابند. همچنین ممکن است فرد به دلیل تفاوت های آناتومیکی یا رفتاری نیز، این عارضه چشمی را تجربه کند.

شرایط پزشکی

فلج یا ضعیف شدن ماهیچه حلقوی چشم که پلک ها را می بندد ، می تواند باعث شود فردی با چشمان باز بخوابد.

شرایطی که می تواند باعث ضعف عضلانی یا فلج اعصاب صورت شود عبارتند از:

فلج بل

سکته

تومور

بیماری های خود ایمنی، مانند سندرم گیلن باره

سندرم موبیوس: یک بیماری عصبی نادر که بر عضلات کنترل کننده حرکات صورت و چشم تأثیر می گذارد.

جراحت یا جراحی،ضربه چشم نیز می تواند منجر به آسیب و فلج عضلات و اعصاب صورت شود.

عفونت ها

ممکن است عفونت ها از دلایل کمتر رایج باشند، اما شامل موارد زیر هستند:

بیماری لایم

اوریون

ابله مرغان

فلج اطفال

بیماری هانسن یا جذام

دیفتری

بوتولیسم

علل کالبد شناختی

اگزوفتالموس که ممکن است ناشی از بیماری گریوز باشد، یعنی زمانی که چشم ها برآمدگی یا بیرون زدگی دارند، این بیماری به عنوان پروپتوز نیز شناخته می شود. این وضعیت می تواند بستن چشم ها را دشوار کند زیرا سطح چشم بزرگ تری برای پوشاندن پلک وجود دارد. سایر علل احتمالی پروپتوز شامل شرایط مادرزادی صورت یا تومور است.

علل رفتاری

مصرف زیاد الکل و آرام بخش ها، از جمله برخی از قرص های خواب، نیز ممکن است باعث ایجاد لاگوفتالموس شوند. بهرحال همیشه دلیل یا بیماری زمینه‌ای باعث لاگوفتالموس شبانه نمی شود. ممکن است فرد بتواند با توجه به رفتارهایی که قبل از خواب انجام داده است، میزان بروز این وضعیت را پیگیری کند.

گزینه های درمانی خوابیدن با چشم باز (لاگوفتالموس)

چندین گزینه درمانی برای لاگوفتالموس شبانه وجود دارد. پزشک ممکن است داروهایی مانند اشک مصنوعی را تجویز کند.

محصولات چشم

فرد می تواند شب ها از عینک های مرطوب کننده که در هنگام خواب چشم ها را مرطوب می کند، استفاده کند. از طرف دیگر، افراد ممکن است هنگام خواب از ماسک چشم برای کمک به بهبود آبرسانی چشم استفاده کنند.

عمل جراحی

جراحی گزینه دیگر درمانی است، اگرچه این معمولا فقط برای موارد شدید توصیه می شود. در یک نوع جراحی، متخصص چشم یک ایمپلنت را در پلک قرار می دهد.

جراحان یک برش کوچک بالای مژه ها ایجاد می کنند تا یک جیب کوچک برای این ایمپلنت ایجاد کنند. بخیه‌ها ایمپلنت را در جای خود نگه می‌دارند.

ایمپلنت مانند وزنه پلک عمل می کند تا چشم را در هنگام خواب بسته نگه دارد. افراد می توانند برای کمک به بهبودی پلک، از پماد آنتی بیوتیک استفاده کرده و ان را روی پلک خود بمالند. در نتیجه جراحی، فرد ممکن است موارد زیر را تجربه کند:

ورم

درد و ناراحتی

سرخی

کبودی

این علائم باید به مرور زمان و همراه با بهبودی پلک کاهش یابند.

تشخیص لاگوفتالموس

اگر فردی چه در روز و یا شب به این عارضه مشکوک است، باید با پزشک خود مشورت کند. پزشک از شما می‌پرسد که آیا آسیب یا بیماری اخیر می‌تواند علت این وضعیت باشد، علائم چه مدت آشکار بوده‌اند و چه زمانی در بدترین حالت خود هستند. اگر پزشک معتقد باشد که لاگوفتالموس شبانه علت آن است، این که بعد از بسته شدن پلک ها چه اتفاقی می افتد، را بررسی خواهد کرد . آنها چشم ها را برای چند دقیقه مشاهده می کنند تا مشخص کنند که آیا پلک ها شروع به تکان دادن یا باز شدن می کنند یا خیر.

سایر آزمایشاتی که ممکن است پزشک انجام دهد می تواند شامل موارد زیر باشد:

اندازه گیری فاصله بین پلک ها

اندازه گیری میزان نیرویی که برای بستن چشم ها هنگام پلک زدن استفاده می شود

معاینه لامپ شکاف، با استفاده از میکروسکوپ و نور روشن برای بررسی چشم ها

آزمایش لکه چشم فلورسین برای بررسی اینکه آیا چشم آسیب دیده است یا خیر

عوارض خوابیدن با چشم باز

خشکی یا کم آبی چشم ممکن است مشکلات جدی زیر را ایجاد کنند:

از دست دادن بینایی

عفونت های چشم

خطر خاراندن چشم

کراتوپاتی، وضعیتی که خارجی ترین لایه یا قرنیه آسیب دیده است

زخم قرنیه، هنگامی که یک زخم باز روی قرنیه ایجاد می شود

با این حال، به طور کلی، افراد به دلیل خوابیدن با چشمان باز، دچار عوارض جدی نخواهند شد. آنها ممکن است تنها در صورت عدم درمان در طولانی مدت آسیب ببینند

کلام آخر

افرادی که با چشمان باز می خوابند معمولاً دچار عوارض شدید یا آسیب به چشم نمی شوند. با این حال، اگر برای مدت طولانی درمان نشود، خطر آسیب جدی به چشم ها افزایش می یابد و ممکن است این وضعیت منجر به از دست دادن بینایی فرد شود. درمان خواب با چشمان باز معمولاً ساده است و قطره های چشمی، وزنه زدن پلک ها و مرطوب کننده های هوا می توانند کمک کننده باشند. در برخی موارد، لاگوفتالموس شبانه نشانه یک بیماری زمینه ای است. افرادی که مشکوک هستند که با چشمان باز می خوابند باید با پزشک خود برای درمان فوری تماس بگیرند .

منبع :  medicalnewstoday