بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی امید

بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی امید

انجمن خیریه امید ارومیه

درمانگاه لیزرتراپی

درمانگاه لیزرتراپی بیمارستان امید

لیزر؛ یک اشعه پرانرژی‌ از جنس نور است و امروزه با پیشرفت تكنولوژی در عرصه پزشكی، این امكان فراهم شده است كه انرژی آن بصورت کنترل شده برای درمان بافت‌ های آسیب دیده مورد استفاده قرار گیرد. در لیزرتراپی، نور لیزر با طول‌ موجی معین که توسط متخصص تنظیم می شود، به بافت مورد نظر تابیده و ضربه وارد می ­کند. این روش لیزرتراپی نام دارد.

لیزرتراپی، روشی بدون درد، ایمن، غیرتهاجمی و به سبب كوچك بودن لیزر بدون عوارض جانبی است و می توان آن را بطور دقیق بدون آسیب به بافت های آسیب دیده تاباند و از این روست كه امروزه بسیاری از مطالعات مختلف، اثربخشی این روش درمانی را برای بهبود سریع زخم، ‌یا موارد آسیب­ دیدگی در بدن به اثبات رسانده است.

امروزه از دو نوع لیزر کم توان و پرتوان برای مقاصد درمانی استفاده می ­شود. لیزرتراپی با لیزرهای پرتوان، تخصصی ­تر از لیزرهای سرد و تأثیرات درمانی آن نیز به سبب قابلیت انتقال بیشتر انرژی بویژه در بافت های عمیق تر بدن مانند فتق دیسك و تنگی كانال نخاعی سریعتر و بیشتر است. لیزر پرتوان می ­تواند به عمق بیشتری از بافت نفوذ كند و انر‍ژی بیشتری را به منطقه درمانی برساند و اثربخشی بیشتر و دوره درمان كوتاهتری داشته باشد.

برخی از موارد کاربرد لیزرتراپی پرتوان:‌

درمان فتق دیسك،‌ درد شدید در نتیجه آسیب دیدگی، برآمدگی دیسك،‌ درد مزمن،‌ درد زانو،‌ نوروپاتی، آسیب دیدگی های مكرر ناشی از فشار،‌ دردشانه، درد مچ دست،‌ ورم و آسیب دیدگی بافت نرم، كشیدگی و پیچ خوردگی، تاندونیت، آرتروز، سندروم كارپال، درد ران، درد مفصل، درد گردن، كمردرد، سیاتیك، آسیب دیدگی های ورزشی، تونل تارسال،‌ آرنج تنیس باز یا گلف باز، زخم هایی كه ترمیم نمی شود و ...‌

موارد منع کاربرد لیزرتراپی:

زنان باردار،‌ بیمارانی با تومورهای پوستی بدخیم، وجود عفونت در محل استفاده از لیزر، وجود ضربان ساز مصنوعی در قفسه سینه و استفاده از داروها حساس به نور

توضیحات بیشتر در مورد لیزرتراپی:

دوره معمول درمان، بسته به اندازه محیط تحت درمان، ‌بین ده تا بیست دقیقه طول می ­كشد. بیماری­ ها و عوارض مزمن اگر دو تا سه بار در هفته تحت درمان قرار گیرند، بهتر درمان می ­شوند، ‌ولی بیماری ­های حاد،‌ اگر درد زیادی داشته باشند، باید هر روز تحت درمان قرار گیرند. در این روش برنامه درمانی هر فرد بطور جداگانه ­ای تدوین می ­شود.

تجهیزات درمانگاه لیزرتراپی بیمارستان امید:

این درمانگاه در بیمارستان امید،‌ به دستگاه لیزر فیزیوتراپی پرتوان كمپانی ASA با نام تجاری Hilterapia مجهز است كه در زمینه درمان دردهای عضلانی،‌ استخوانی، زخم ها،‌ دردهای مفاصل و باتوانی ورزشكاران حرفه ای ونیز معلولین، كاربردهای بسیاری دارد.

این دستگاه با استفاده از لیزر ND:YAG با طول موج 1064 نانومتر و توان بالا در نهایت ایمنی،‌ تأثیرات درمانی مفیدی را در عمق های بالا بهمراه داشته و برای بهبود آسیب های دردناك ماهیچه ای،‌ مفصلی و استخوانی از سطحی ترین ضایعات تا عمیق ترین آن ها ایده آل است.

تحقیقات انجام شده نشان می دهد، در مراكز معتبر دنیا هیچ گونه درد یا عوارض جانبی در هنگام و پس از درمان توسط این لیزرها مشاهده نشده است. مطالعات كلینیك حاكی از آن است كه درمان انجام شده با تعداد جلسات كم و اثرات ماندگار و نیز همراه با اثرات ضد تورم و التهاب می باشد.

HIRO 3.0: تنها دستگاه لیزر با منبع تولید ND:YAG با طول موج 1064 نانومتر در دنیا

لیزر پرتوان تخصصی درد و آرتروز با حداكثر توان 3 كیلووات، كاملترین دستگاه در زمینه «مدیریت درد» بوده و كلیه درمان ­های مربوط به آسیب ­های عمقی و سطحی را در حداقل زمان امكان پذیر می ­سازد.

پزشكان متخصص درمانگاه لیزرتراپی:

دكتر بهزاد سینایی، متخصص بیهوشی و فلوشیپ طب تسكینی