FA / EN

بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی امید

بیمارستان امید
بیمارستان امید

آزمایشگاه

معرفي آزمايشگاه بيمارستان اميد

رئیس آزمایشگاه بیمارستان امید خانم دكتر سونيا حسين زاده است که متخصص پاتولوژی است.

مسئولیت این بخش نیز بر عهده آقاي بهزاد  قورتلان است.

آزمایشگاه بیمارستان امید، یکی از مجهزترين مراكز تشخيص طبي آذربایجان غربی به شمار می رود که با بهره مندي از دستگاه ­هاي آزمايشگاهيِ روز دنيا،  كه به همت خيرين نیک اندیش شهر و کشورمان ایران خریداری شده است، مشغول فعالیت است.

تلاش بيمارستان اميد و به تبع آن بخش آزمايشگاه ارائه خدماتي علمي و اصولي با بهره‌گیری از برترین روش های قابل دسترس در کشور است كه در كنار فراهم كردن امکانات و فضای مناسب در شان بیماران و مراجعان،‌ ارائه مي شود.

 

آزمایشگاه یا لابراتوار مجموعه اي است كه با انجام آزمایش‌های علمی بوي‍ژه آزمايش هاي شیمیایی بر روی نمونه‌ها فعاليت مي كند. آزمایشاتي كه نتايج آن اطلاعات گسترده و  جامعی در خصوص سلامت بیمار ارائه مي دهد كه كمك شايان توجهي به تشخیص، درمان و پیشگیری از  بیماری مي كند.

 

كيفيت خدمات آزمایشگاه بیمارستان اميد:

آزمايشگاه اميد بابهره گیری از پرسنل مجرب و کارآزموده و با بهره مندي از دستگاه های پیشرفته، همگام با رویکرد جهانیِ ارتقاء کیفیت و براساس دستورالعمل‌های به روز آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت کشور و راهنمای اعتبار بخشی مدیریت آزمایشگاه و طب انتقال خون، در راستای تحقق هدف «تضمین کیفیت در تشخیص، پیشگیری، کنترل و درمان بیماری ها»، تحت نظارت مسئول فني فعاليت مي­كند.

برنامه کنترل کیفی هر بخش براي تایید صحت و دقت نتایج خروجی از آن بخش در ابتدا، میانه و انتهای کار روزانه طراحی شده و عملکرد دستگاه ها، اپراتور، محلول ها و مواد مصرفی در بخش در تمام زمانهای انجام آزمایش روزانه تحت کنترل است. در نهایت برنامه‌های کنترل کیفی و تضمین کیفیت اجرا شده در آزمایشگاه، توسط میزان وزارت بهداشت کشور تایید شده است.

رعایت حقوق گیرندگان خدمت و اخلاق حرفه ای، توجه ویژه به نظرات و پیشنهادات مراجعین ، ارتقا ایمنی کارکنان و بیماران، توجه ویژه به امکانات رفاهی و بهداشتی مراجعین ،  ارتقاء سطح علمی و بازآموزی دوره ای کارکنان، شرکت در برنامه های کنترل کیفی خارجی  حداقل سه دوره در  هر سال، به روز رسانی برنامه کنترل کیفی داخلی ، ممیزی و ارزیابی داخلی، مدیریت عدم انطباق های بالقوه و بالفعل در سه حیطه قبل از آنالیز، در حین آنالیز و پس از آنالیز جزء لاینفک سیاست گذاری های این بخش است.

 

اهداف آزمایشگاه بيمارستان اميد:

ارائه خدمات تشخیص طبی و پاتولوژی در راستاي ارتقا سلامت و پیش گیری

كاهش هزينه هاي درمان بيماران و كمك به تشخيص زودهنگام و جلوگیری از عوارض ناخواسته

پايبندي به اخلاق حرفه اي و اجتماعي با تأكيد بر درستكاري و رازداري

افزایش دامنه کاری و آزمايشات مورد پذيرش و راه اندازي بخش های جديد

درك بيشتر نيازمندي ها و تلاش براي كسب رضايت مراجعان

جذب نیروهای انسانی آموزش دیده دارای سوابق براي افزایش رضایت مراجعان

 

معرفي بخش هاي مختلف آزمايشگاه پاتوبيولوژي بيمارستان اميد:

برخی آزمایشگاه‌ها آزمایشات تشخیص طبی و پاتولوژی را باهم انجام می‌دهند که به آنها آزمایشگاه پاتوبیولوژی گفته می‌شود. واژه پاتولوژی به معنای آسیب شناسی است. این بخش نمونه ها را بیشتر از جهت سرطان و تومورها مورد بررسی قرار می دهد. لازم به ذکر است بیشتر آزمایشگاه های پاتولوژی تمامی بخش های آزمایشگاه های طبی را داراست و بخش پاتولوژی بخشی اضافه بر سایر بخش هاست در آن صورت به آنها آزمایشگاه پاتوبیولوژی گفته می شود.

آزمایشگاه پاتولوژی: کلمه پاتولوژی از دو بخش پاتو Patho و لوژی logy تشکیل شده و به معنای آسیب شناسی است. به متخصصانی که در این آزمایشگاه کار می کنند، پاتولوژیست می‌گویند. در آزمایشگاه پاتولوژی هریک از مایعات یا بافت‌های بدن می‌توانند از نظر میکروسکوپی مورد بررسی قرار بگیرند. در آزمایشگاه پاتولوژی پس از نمونه‌گیری و آب‌گیری و فیکس شدن نمونه روی لام، نمونه ها زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار می‌گیرد. پاتولوژی بیشتر در تشخیص سرطان کاربرد دارد.

بخش هماتولوژی: در این بخش آزمایش‌های CBC، ESR، گروه خون وRH، PT، PTT، شمارش پلاکت ، شمارش رتیکولوسیت ، HT و HB، سیلان ، انعقاد انجام می‌شود.

بخش بیوشیمی: در این بخش آزمایش‌های قند، اوره، کراتینین، کلسترول، تری گلیسیرید، اسید اوریک، بیلی روبین D وT، کلسیم، فسفر، پروتئین، آلبومین، یونوگرام،SGOT، SGPT، AIP، LDH و گازومتری انجام می‌شود.

بخش بانک خون: در این بخش آزمایش‌های تعیین گروه خون وRH بیمار و کیسه خون، کراسماچ، کومبس مستقیم، کومبس غیرمستقیم انجام می‌شود.

میکروب شناسی: در این بخش آزمایش‌های کشت و بررسی مستقیم خون، کشت و بررسی مستقیم ادرار، کشت و بررسی مستقیم مدفوع، کشت و بررسی مستقیم مایعات بدن، کشت و بررسی مستقیم زخم‌ها، بررسی مستقیم BK انجام می‌شود.

ایمونولوژی: در این بخش عملکرد سیستم ایمنی بدن بررسی می‌شود. در بخش ایمونولوژی آزمایشگاه پایش بررسی تومور ماركرهای CEA، CA15.3، CA125،  CA19.9 انجام می شود.

سرولوژی: ‌در این بخش آزمایش‌های CRP و RF و BHCG انجام می‌شود.

آزمایش‌های متفرقه: این آزمایش‌ها شامل آزمایش کامل ادرار، آزمایش مدفوع، جستجوی خون در مدفوع ( تست گایاک)، توبرکولین تست، بررسی ضایعات از نظر قارچ، بررسی ضایعات از نظر لیشمن می‌باشد.

 

آزمايشگاه بيمارستان اميد امروزه در زمره معتبرترين مراكز تشخیص طبی آذربایجان غربی دسته بندی می شود و پزشكان و متخصصان بیمارستان و استان مي توانند با استناد به جواب های دقيق این آزمایشگاه در مورد بررسی نمونه های مورد آزمایش، به درمان هایي قطعی و درست دست یابند.

 

تجهیزات مورد استفاده در آزمایشگاه بیمارستان امید:

دستگاه هاي تخصصي هورمون شناسي

دستگاه كوباسe410 : برای تست هورمون

وايداس

الايزا ريدر

دستگاه هاي بيوشيمي

Bt 15000 & Bt 3500: برای بررسی فاكتورهاي بيوشيمي

 

دستگاه هاي هماتولوژي:

ادوياi2021 : برای انجام ازمايشات خوني

سيندري  BC5800.ESR

ريدر كواترن M2

ساعات کاری آزمایشگاه بیمارستان امید، بصورت 24 ساعته و شبانه روزی است.

 

مراحل بهره مندي از خدمات آزمايشگاه :

1. مراجعه به پذيرش آزمايشگاه همراه با نسخه پزشك براي انجام آزمايش

2. پذيرش، اخذ نوبت و دريافت راهنمايي هاي پيش از اجام آزمايش

3. مراجعه به آزمايشگاه در نوبت تعيين شده

4. دريافت قبض صندوق براي پرداخت هزينه

5.  انجام مراحل مختلف نمونه برداري  

6. دريافت قبض آزمايشگاه با اطلاعات مربوط به تاريخ پاسخ آزمايش

7.  مراجعه براي دريافت پاسخ آزمايش با در دست داشتن قبض

 

نکات و توصیه ها:

به نكات مهم در هنگام پذیرش در خصوص ناشتا بودن و رعایت شرایط اختصاصی دقت فرماييد.

اگر داروي خاصي مصرف مي كنيد حتما پيش از آزمايش با پزشک مشورت كنيد.

براي آزمايش عفونت هاي ادراري بهترین نمونه نخستین نمونه ادرار پس از بيدار شدن از خواب است.

اگر نمونه را بيرون از آزمایشگاه گرفته ايد، در کوتاهترین زمان آن را به آزمایشگاه تحویل دهید.

در زمان مراجعه داشتن دفترچه و نسخه پزشك و در زمان جواب دهي، قبض آزمايشگاه را همراه داشته باشيد.

 

نكاتي در مورد ناشتا بودن پيش از آزمايش :

اگر بايد ناشتا باشيد، حداقل ۸ ساعت قبل از مراجعه به آزمایشگاه به جز آب آن هم در حد متعارف چيزي نخوريد. بهتر است مدت زمان رعایت ناشتایی شما در طول شب باشد چرا که فعالیت های بدن به حداقل می رسد و در نتیجه نتایج آزمایش شما از صحت بیشتری برخوردار خواهد بود.

در صورتیکه آزمایش شما مربوط به چربی های خون باشد، زمان ناشتایی شما باید حداقل ۱۲ ساعت باشد. در ضمن رعایت یک رژیم متعادل از لحاظ چربی در طول حداقل ۲ هفته، نتایج کاذب آزمایش شما را کاهش می دهد.

در نظر داشته باشید فعالیت شدید ورزشی ۲۴ ساعت قبل از انجام نمونه گیری بر روی نتیجه برخی آزمایش ها (مانند چربی خون و...) تاثیر کاذب دارد.

آزمایشات تیروئید را صبح ها با حداقل ۴ ساعت ناشتایی انجام دهید. 

در طول مدت ناشتایی فقط می توانید آب بنوشید و از نوشیدن چای، قهوه، آب میوه، شربت های سینه یا خوردن قرص های نرم کننده ی گلو و آدامس پرهیز کنید.

در نظر داشته باشید که ناشتایی طولانی مدت، بیش از زمان گفته شده سبب تغییرات نادرست در نتایج آزمایش شما خواهد شد.

در طول این زمان باید داروهایی را که پزشک اجازه قطع مصرف آنها را صادر نکرده، همچنان مصرف کنید اما آزمایشگاه را از مصرف این داروها مطلع نمائید.

در طول مدت ناشتایی از استعمال دخانیات و فعالیتهای بدنی و ورزش پرهیز نمائید.

در صورتیکه بیماری خاصی دارید، هنگام حضور در آزمایشگاه همکاران پذیرش را از آن مطلع سازید.